Մատվիենկոն մեկնաբանել է Հայաստանում ստեղծված իրավիճակը
ՌԴ Դաշնային խորհրդի խոսնակ Վալենտինա Մատվիենկոն հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի Ազգային ժողովի ղեկավար Արարատ Միրզոյանի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են Երևանում տեղի ունեցող վերջին իրադարձությունները:
«Դաշնության խորհրդի նախագահը նշել է, որ Ռուսաստանը ընթացիկ իրադարձությունները համարում է ներքին և հույսը դնում է իրավիճակի բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծման վրա», - ասվում է Ռուսաստանի խորհրդարանի վերին պալատի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Միրզոյանը խնդրել է աջակցություն ցուցաբերել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ընթացքում ձերբակալված մի քանի հայ կանանց հայրենիք շուտ վերադառձնելու հարցում՝ «հանուն մարդասիրության համընդհանուր արժեքների և սկզբունքների պահպանման»:
«Իր հերթին, Դաշնային խորհրդի նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել խորհրդարանական գծի միջոցով նպաստել այս հումանիտար խնդրի լուծմանը», - ասված է հայտարարության մեջ:

Матвиенко прокомментировала ситуацию в Армении
Спикер Совета Федерации Валентина Матвиенко провела телефонный разговор с главой Нацсобрания Армении Араратом Мирзояном, в ходе которого были обсуждены последние события в Ереване.
«Председатель Совета Федерации отметила, что в России рассматривают происходящие события как внутренние и рассчитывают на урегулирование ситуации исключительно в мирном русле»,- говорится в сообщении пресс-службы верхней палаты российского парламента.
Мирзоян обратился с просьбой «во имя соблюдения общечеловеческих ценностей и принципов гуманизма» оказать содействие по скорейшему возвращению на родину нескольких армянских женщин, задержанных во время нагорно-карабахского конфликта.
«Со своей стороны председатель Совета Федерации выразила готовность по парламентской линии содействовать решению этой гуманитарной проблемы», - отмечается в сообщении.