Հայաստանում ձերբակալվել է հայտնի մեդիամենեջեր. Նրա համախոհներն ասում են, որ գործը սարքված է. Strana.ua
26/02/2021 12:03
Հայաստանում, որտեղ բանակը պահանջում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը, սկանդալ է զարգանում Հայաստանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի կենտրոնի նախկին ղեկավար և Ազգային ժողովի ապարատի նախկին ղեկավար, հայտնի քաղաքագետ և մեդիամենեջեր Արա Սաղաթելյանի ձերբակալության կապակցությամբ, գրում է ուկրաինական Strana.ua-ն:
Նրան մեղադրում են Facebook-ի որոշ կեղծ օգտահաշիվներ ղեկավարելու համար, որից բացասական տեղեկություններ են տարածվել երկրի ղեկավարության մասին: Միևնույն ժամանակ, ինքը՝ Արա Սաղաթելյանը, նրա պաշտպանական կողմը և ընկերները գործը համարում են լիովին սարքված իշխանությունների կողմից:
Այս գործի ու Սաղաթելյանին ձերբակալելու մասին գրում է «Sputnik»-ը:
Փետրվարի 20-ին Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտարարել է Արա Սաղաթելյանի գլխավորած հանցավոր խմբավորման բացահայտման մասին, որն իբր գործել է Facebook սոցիալական ցանցում` հրապարակելով պետության բարձրաստիճան պաշտոնյաների վերաբերյալ «զրպարտիչ հաղորդագրություններ»:
Այս խմբում իբր նա ընդգրկել է իր գործընկեր Կարեն Բեքարյանին, վարորդ Մհեր Ավագյանին, Արամ Սարգսյանին և այլ անձանց: Ըստ ԱԱԾ-ի՝ նրանք Facebook-ում ստեղծել են Gagik Soghomonyan անունով կեղծ օգտահաշիվ:
Արա Սաղաթելյանի համախոհներն ու ընկերները համարում են, որ մեղադրանքը շինծու է՝ քաղաքական դրդապատճառներով, քանի որ նա չի թաքցրել իր ընդդիմադիր հայացքները երկրի ղեկավարության հանդեպ: Փաստաբանների խոսքով՝ նա Gagik Soghomonyan օգտահաշվի հետ կապ չունի և հետաքննությունը չունի ներգրավվածության որևէ ապացույց:
Համախոհները նշում են նաև, որ Սաղաթելյանը տեղեկատվական մեծ աշխատանք է կատարել՝ ելնելով Հայաստանի շահերից:
Փետրվարի 23-ին Հայաստանի ԱԱԾ շենքի մոտ տեղի է ունեցել ցույց՝ հաջակցութուն Սաղաթելյանի: Շենքի մուտքի առջև ցուցադրվել են Սաղաթելյանի ղեկավարած Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի կենտրոնի հրատարակած նյութերը, այդ թվում` Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի գործողությունների մասին տարբեր լեզուներով գրքեր և ֆիլմեր:
«Սա երևի Արա Սաղաթելյանի ղեկավարած տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի կենտրոնում մեր աշխատանքի 30 տոկոսն է 2009-2018թթ. ժամանակահատվածում: Շատ բան անհնար է ի ցույց դնելլ, շատ բանի մասին մինչև այժմ պետք չէ խոսել՝ հաշվի առնելով պետության շահերը: Եվ այն փաստը, որ նման մարդը, նման պրոֆեսիոնալը և հայրենասերը, ինչպիսին է Արա Սաղաթելյանը, այժմ գտնվում է ճաղերի հետևում, լավագույնս է բնութագրում գործող իշխանությունների և նրանց ղեկավարի հակապետական և հակահայկական էությունը, գործունեությունն ու նպատակները», - գրել է Facebook-ի իր էջում «Голос Армении» թերթի խմբագրի տեղակալ Մարինա Գրիգորյանը:
Նշենք, որ Արա Սաղաթելյանի ձերբակալությունը տեղի է ունեցել հենց Փաշինյանի հրաժարականի մասին զինվորականների պահանջի նախօրեին: «Strana»-ն մեջբերել է ընդդիմության վարչապետի առաջարկը՝ նրան գնդակահարել հրապարակում:
Մենք նաև ուսումնասիրել և փորձել ենք հասկանալ, թե ինչպես կարող է լուծվել Հայաստանում առկա քաղաքական ճգնաժամը:

В Армении арестовали известного медиа-менеджера. Его соратники говорят о фабрикации дела: Strana.ua
В Армении, где армия потребовала отставки премьера Никола Пашиняна, разгорается скандал из-за ареста судом Еревана бывшего руководителя Центра информации и общественных связей Армении и бывшего главы аппарата Национального собрания, известного политолога и медиа-менеджера Ары Сагателяна, пишет украинское издание Strana.ua.
Его обвинят в управлении некими фейковыми аккаунтами в Фэйсбуке, с которых распространялась негативная информация о руководстве страны. В тоже время, сам Ара Сагателян, его защита и друзья считают дело полностью сфабрикованным властями.
Об этом деле и аресте Сагателяна пишет "Спутник".
20 февраля Служба национальной безопасности (СНБ) Армении заявила о раскрытии преступной группы во главе с Арой Сагателяном, которая якобы действовала в соцсети Фейсбук, публикуя "клеветнические посты", касающиеся высокопоставленных должностных лиц государства.
В состав этой группы он якобы включил своего коллегу Карена Бекаряна, водителя Мгера Авакяна, Арама Саркисяна и других лиц. По версии СНБ, в Фейсбуке ими был создан фейковый аккаунт Gagik Soghomonyan.
Соратники и друзья Ары Сагателяна считают обвинение сфабрикованным по политическим мотивам, так как он не скрывал свои оппозиционные взгляды в отношении руководства страны. Как заявляют адвокаты, он не причастен к аккаунту Gagik Soghomonyan и никаких доказательств причастности у следствия нет.
Соратники также отмечают, что Сагателян делал большую информационную работу в интересах Армении.
23 февраля перед зданием СНБ Армении прошла акция в поддержку Сагателяна. Перед входом в здание были выставлены изданные Центром информации и общественных связей под руководством Сагателяна материалы, в том числе книги и фильмы на разных языках о действиях Азербайджана против Армении.
"Это наверное, процентов 30 нашей работы под руководством Ара Сагателяна в Центре информации и общественных связей в период 2009-2018 гг. Многое невозможно наглядно представить, о многом до сих пор говорить не следует, исходя из интересов государства. И тот факт, что такой человек, такой профессионал и патриот, как Ара Сагателян, сегодня находится за решеткой, как нельзя лучше характеризует антигосударственную и антиармянскую сущность, деятельность и цели действующих властей и их главаря", - написала в Фейсбуке замредактора газеты "Голос Армении" Марина Григорян.
Отметим, что арест Ары Сагателяна произошел как раз накануне выдвижения требования военных к Пашиняну уйти в отставку. "Страна" приводила предложение премьера оппозиции застрелить его на площади.