Ձերբակալվել է Ռուսաստանի ամենահարուստ պատգամավորը
Խաբարովսկում ձերբակալվել է Սախալինի շրջանային դումայի պատգամավոր Դմիտրի Պաշովը, ով 2020 թվականի սեպտեմբերին ճանաչվել էր Ռուսաստանի ամենահարուստ քաղաքացիական ծառայող: Այս մասին հայտնում է Sakh.com-ը:
Գործակալության տվյալներով՝ Պաշովը գործուղման է մեկնել Խաբարովսկ և նրան կանչել են հարցաքննության հին գործով, որի հետապնդման ժամկետն արդեն ավարտվել էր: Խոսքը «ծովախեցգետնային արքա» Օլեգ Կանի վերաբերյալ տեսանյութի մասին է, որում Սախալինի պատգամավորի ընկերներից մեկը Սամարգա գետից դուրս է հանում Կարմիր գրքում ներառված ձուկ: Միևնույն ժամանակ, ինչպես նշում է Sakh.com-ը, Պաշովը ձկանը նույնիսկ ձեռք չի տալիս:
Պարզաբանվում է, որ պաշտոնյան հարցաքննվել է այս տեսանյութի պատճառով, այնուհետև մեղադրանք է առաջադրվել այն դեպքերում, երբ Կանը գտնվում է միջազգային հետախուզման մեջ: Ենթադրաբար, նա ժամանակավորապես կմնա Խաբարովսկի նախաքննական կալանավայրում, ապա կարող է տեղափոխվել Սախալին:
Սեպտեմբերին Forbes-ը Պաշովին հռչակել է Ռուսաստանի ամենահարուստ պատգամավոր: Նրա ընտանիքի եկամուտը 2019-ի վերջին գնահատվում էր 6,2 միլիարդ ռուբլի:
Պատգամավորը գլխավորում է «Մոներոն» ձեռնարկությունը, որը Հեռավոր Արևելքի խեցգետնի արդյունահաողներից մեկն է:

Задержан самый богатый депутат России
Депутата Сахалинской областной думы Дмитрия Пашова, которого в сентябре 2020 года назвали самым богатым госслужащим России, задержали в Хабаровске. Об этом сообщает Sakh.com.
По данным агентства, Пашов прилетел в Хабаровск в командировку и был вызван на допрос по старому делу, срок привлечения к ответственности по которому уже истек. Речь идет о видео про «крабового короля» Олега Кана, на котором кто-то из друзей сахалинского депутата вытаскивает из реки Самарги краснокнижную рыбу. При этом, как указывает Sakh.com, Пашов к ней даже не прикасается.
Уточняется, что чиновника допросили из-за этого видео, а затем предъявили обвинение по делам, по которым Кан находится в международном розыске. Предположительно, его на время оставят в СИЗО Хабаровска, а затем могут этапировать на Сахалин.
В сентябре Forbes объявил Пашова самым богатым депутатом России. Доходы его семьи по итогам 2019 года оценивались в 6,2 миллиарда рублей. Депутат возглавляет предприятие «Монерон», которое является одним из крупнейших добытчиков краба на Дальнем Востоке. Выручка компании составила 7,97 миллиарда рублей по итогам 2019 года.