«Հրապարակ». Իշխանությունը պատրաստվում է արտահերթ ընտրությունների
«Թեև իշխանությունները մոտ երկու շաբաթ առաջ հայտարարեցին, որ արտահերթ ընտրությունների հարցը փակված է, քանի որ չկա հանրային պահանջ, սակայն վերջին զարգացումներից հետո կրկին վերադարձել են դրան և հանգամանալից պատրաստվում են ընտրություններին։
Կառավարության կողմից օրերս շրջանառության մեջ դրված հերթական նախագիծը, ըստ իշխանական մեր աղբյուրի, կարելի է նախընտրական քայլերի շարքում դասել։ Նախագծով առաջարկվում էր ռազմական դրության պայմաններում պաշտոնավարման ժամկետները լրացած քաղաքապետերին և գյուղապետերին ազատել, ժամանակավոր պաշտոնակատարներ նշանակել, իսկ ավագանիների պաշտոնավարման ժամկետը երկարաձգել մինչև ընտրություններ։
Հիշեցնենք, որ ռազմական դրության ժամանակ ընտրություններ չեն անցկացվում։ Ժամանակավոր համայնքապետերի ինստիտուտը ներդնելով՝ իշխանությունը պատրաստվում է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին, քանի որ համայնքապետերի ընտրությունների ժամանակ կարող են անցանկալի անձինք գալ այդ պաշտոններին։
Իշխանությունը, որը նախկիններին մեղադրում էր համայնքապետերի ՀՀԿ-ացման համար, հասկանում է, որ առանց ՏԻՄ-երն իրենով անելու հնարավոր չէ հաղթել ընտրություններում»։

«Грапарак»: Власти готовятся к внеочередным выборам
Несмотря на то, что власти Армении две недели назад заявили, что вопрос внеочередных выборов закрыт, поскольку нет общественного требования, однако после последних развитий снова вернулись к этому вопросу и обстоятельно готовятся к выборам, пишет газета «Грапарак».
«На днях правительство ввело в обращение очередной проект. Как передают наши источники в правительстве, этот проект можно причислить к ряду предвыборных шагов. Согласно законопроекту предлагается освобождать в условиях режима военного положения мэров и глав общин, срок полномочий которых завершился, назначать временно исполняющих обязанности и продлить срок деятельности муниципальных советов до выборов.
Напомним, во время военного положения выборы не проводятся. Внедряя институт временных руководителей общин, власти готовятся к внеочередным парламентским выборам, поскольку во время выборов глав общин на должность могут оказаться нежелательные лица.
Власти, обвинявшие прежних в республиканизации руководителей общин, понимают, что без привлечения на свою сторону органов местного самоуправления невозможно одержать победу на выборах», - пишет газета.