Հեղաշրջում՝ Մյանմայում. ՄԱԿ-ի ներկայացուցչին թույլ չեն տվել մուտք գործել երկիր
Մյանմայի նոր ղեկավարությունը մերժել է ՄԱԿ-ի հատուկ բանագնաց Քրիստինե Շրաներ Բուրգեներին այցելել երկիր` խնդրելով հետաձգել այն անորոշ ժամանակով: Այս մասին հայտարարել է քաղաքական գործիչը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի առջև ելույթի ժամանակ:
«Ցավոք, ներկայիս ռեժիմը խնդրում է ինձ դեռ հետաձգել այցը: Հավատում եմ, որ նրանք մտադիր են շարունակել լայնածավալ ձերբակալությունները և ձերբակալվածներից ցուցմունքներ են ստանում քաղաքացիական իշխանությունների դեմ: Դա դաժան է և անմարդկային», - նշել է Բուրգեները:
Այս կապակցությամբ բանագնացը միջազգային հանրությանը կոչ է արել օգտագործել իր ազդեցությունը Մյանմա մուտք գործելու համար և օբյեկտիվորեն գնահատել երկրում ստեղծված իրավիճակը:
Նրա կարծիքով՝ իշխանությանը գտնվող զինվորականները կշարունակեն կիրառել քաղաքական բռնաճնշումներ և զենք բողոքողների դեմ:

Переворот в Мьянме: представителя ООН не пустили в страну
Новое руководство Мьянмы отказало спецпосланнику ООН Кристин Шранер Бургенер в визите, попросив отложить его на неопределенный срок. Об этом заявила сама политик во время выступления перед Генассамблеей ООН в пятницу, 26 февраля.
«К сожалению, нынешний режим пока просит меня отложить визит. Я считаю, что они намерены продолжать масштабные аресты и добиваются от задержанных показаний против гражданских властей. Это жестоко и бесчеловечно», - отметила Бургенер.
В связи с этим посланник призвала международное сообщество использовать свое влияние, чтобы получить доступ в Мьянму и объективно оценить ситуацию в стране.
По ее мнению, военные, пребывающие у власти, продолжат применять политические репрессии и использовать оружие против протестующих.