«Սա շատ վտանգավոր պահ է». Ռուբեն Վարդանյանը նկարագրել է Հայաստանի զարգացման երկու սցենար (Տեսանյութ)
27/02/2021 12:06
«Տրոյկա Դիալոգ» ներդրումային ընկերության նախկին սեփականատեր Ռուբեն Վարդանյանը РБК հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ ներկայիս քաղաքական, մասնավորապես՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և բանակի ղեկավարության առճակատմամբ ուղեկցվող ճգնաժամից հետո տեսնում է Հայաստանի զարգացման երկու սցենար:
Վարդանյանը հույս է հայտնել, որ կառավարության ղեկավարի և նրա ընդդիմախոսների միջև հակամարտությունը զոհերի չի հանգեցնի: Նա նաև կարծիք է հայտնել, որ այժմ Հայաստանի բնակիչները ստիպված են ընտրել քաղաքական գործիչների շրջանում նրանց, ովքեր իրենց մեջ նվազագույն մերժում են առաջացնում:
«Սա շատ վտանգավոր պահ է, երբ ընտրում ես ոչ թե դրական օրակարգով, այլ հաշվի առնելով, որ չլինի մեկը կամ մյուսը: Ես հիմա չեմ ուզում գնահատական տալ, քանի որ դա Հայաստանի ներքին գործն է՝ ընտրել իր համար առաջնորդներ: Բայց հարցն այն է, որ պետք է լինի այլընտրանք, որը մարդիկ պետք է զգան և տեսնեն, որ կա ոչ միայն մեկը, այլ մյուսը», - ասել է Վարդանյանը:
Գործարարի խոսքով՝ Հայաստանում անընդհատ խոսում են անցյալի մասին, բայց չեն քննարկում երկրի ապագան: «Կա տարբերակ, որ մենք կարող ենք դառնալ շատ լուռ, ոչ այնքան ակտիվ վայր, որտեղ կմնա 1,5-2 միլիոն մարդ, որտեղ կուղարկվի նույն 2 միլիարդ դոլարի օգնությունը (արտասահմանում հայկական սփյուռքից՝ РБК): Մարդիկ ավելի լավ կապրեն, քանի որ քիչ մարդկանց հաշվով ավելի շատ փող է ստացվում՝ հաշվի առնելով, որ շատ մարդիկ են հեռացել: Դա կլինի, կասեի, Աբխազիայի նման երկիր», - ենթադրում է Վարդանյանը:
Գործարարը նման սցենարն անվանել է «բացարձակ իրատեսական», քանի որ, իր տվյալների համաձայն, այս տարի 200 հազար մարդ մտադիր է լքել Հայաստանը, և ևս 200-300 հազարը մտածում է այդ մասին: Հանրապետության բնակչությունն այժմ 3 միլիոն մարդուց մի փոքր պակաս է: «Այդ մարդիկ քվեարկում են ոտքերով: Նրանք չեն հավատում, որ իրենք կամ իրենց երեխաները հաջողության կհասնեն այս երկրում», - ասել է նա:
Վարդանյանի խոսքով՝ այս սցենարում երկրում կմնան պասիվ մարդիկ: Նրանք վատ կապրեն, բայց ընդհանուր առմամբ ամեն ինչից գոհ կլինեն: «Դրան (դրսից եկող փողեր՝ РБК) սովորում ես: Դա նման է թմրանյութի: Եկամուտ՝ այստեղ քեզ պետությունը չի տալիս, այլ հարազատները», - նշել է նա:
Ընդ որում՝ ըստ Վարդանյանի, դեռ հնարավոր է մեկ այլ սցենար, որում Հայաստանը կդառնա պետության և հասարակության փոխգործակցության եզակի հաջող օրինակ: Սակայն այս պարագայում՝ ըստ գործարարի, անհրաժեշտ է սփյուռքի ավելի ակտիվ մասնակցությունը երկրի կյանքին: «Պետք չէ Մոսկվայից, Սանկտ Պետերբուրգից, Փարիզից կամ Լոս Անջելեսից քննադատել և ասել, թե որքան վատ է այնտեղ: Կամ մի փոքր գումար ուղարկել և մտածել, որ խիղճդ մաքուր է: Պատրաստ են արդյոք նրանք վեր կենալ, գալ: Ընդ որում, գալ ոչ թե որպես նախարար, այլ գալ գյուղ», - հարցադրում է անում Վարդանյանը:
«Մենք խոսում ենք հարյուր հազարավոր մարդկանց մասին: Խոսքը մի քանի տասնյակ թոփ-մենեջերների մասին չէ, որոնք կգան Հայաստան և այն դրախտ կդարձնեն: Դա փոփոխություն է ամբողջ մոդելի մեջ, այն մոդելի, որը նախկինում ասում էր. «տղաներ, մենք ինքներս ամեն ինչից գլուխ կհանենք այստեղ, և դուք երբեմն եկեք մեզ մոտ, նայեք Արարատ լեռը, լաց եղեք, խորոված կերեք և հետ գնացեք»», - համոզված է նա:
Հայաստանում իրավիճակը սրվել է, երբ Հայաստանի գլխավոր շտաբը պաշտոնը թողնելու կոչով դիմել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին: Զինվորականներին աջակցել է այդ թվում՝ ընդդիմությունը, որը կոչ էր անում հավաքվել բանակի շուրջ:
Իր հերթին, Փաշինյանը կատարվածը որակել է որպես ռազմական հեղաշրջման փորձ և հայտարարել է Գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանի պաշտոնանկության մասին:
Օրենքի համաձայն՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանը կարող է չեղյալ հայտարարել Գասպարյանի պաշտոնանկությունը: Փետրվարի 26-ի կեսօրին նրա աշխատակազմից հայտարարել են, որ մինչ այժմ որոշում չի կայացվել այս թեմայի շուրջ՝ չնայած ավելի վաղ մի շարք լրատվամիջոցներ հայտնել էին, որ նախագահը Փաշինյանի միջնորդագիրը հետ է ուղարկել կառավարություն:
Վարչապետի և զինվորականների դիմակայության պատճառը «Իսկանդեր» հրթիռային համալիրների շուրջ վեճն էր: Փաշինյանն իր հարցազրույցներից մեկում հայտարարել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության ընթացքում ռուսական համալիրի հրթիռները «չեն պայթել կամ պայթել են միայն 10% -ով»: Գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ Տիրան Խաչատրյանը այդ հայտարարությունը համարել է անլուրջ. դրանից անմիջապես հետո Տիրան Խաչատրյանը պաշտոնանկ է արվել Փաշինյանի կողմից:

Варданян описал два сценария развития Армении после протестов (Видео)
Экс-владелец инвестиционной компании «Тройка Диалог» Рубен Варданян в интервью телеканалу РБК заявил, что видит два сценария развития Армении после нынешнего политического кризиса, который сопровождается противостоянием премьера Никола Пашиняна и армейского руководства.
Варданян выразил надежду, что конфликт главы правительства и его оппонентов не приведет к жертвам. Он также высказал мнение, что сейчас жителям Армении приходится выбирать среди политиков тех, которые вызывают у них наименьшее отторжение.
«Это очень опасный момент, когда ты выбираешь не по позитивной повестке, а потому что лишь бы не было того или другого. Я сейчас не хочу давать оценку, потому что это внутренние дела Армении — выбирать себе лидеров. Но вопрос в том, что альтернатива должна быть такая, которую люди должны почувствовать и увидеть, что есть не только одни и другие», — сказал Варданян.
По словам бизнесмена, в Армении все время говорят про прошлое, но не обсуждают будущее страны. «Есть вариант, что мы можем стать очень тихим, не очень таким активным местом, где останется 1,5–2 млн человек, куда будут присылать те же самые $2 млрд помощи (от армянской диаспоры за границей. — РБК). Люди будут жить лучше, потому что на меньшее количество людей будет приходить больше денег, потому что больше людей уехали. Это будет такая, я сказал бы, страна, похожая на Абхазию», — предположил Варданян.
Бизнесмен назвал такой сценарий «абсолютно реалистичным», поскольку, по его данным, 200 тыс. человек намерены покинуть Армению уже в этом году, а еще 200–300 тыс. думают об этом. Население республики сейчас составляет чуть меньше 3 млн человек. «Эти люди голосуют ногами. Они не верят, что они сами или их дети добьются в этой стране успеха», — считает он.
По словам Варданяна, при таком сценарии в стране останутся пассивные люди. Они будут плохо жить, но в целом будут всем довольны. «К этому (приходящим из-за границы деньгам. — РБК) привыкаешь. Это как наркотик. Как вмененный доход, только здесь не государство тебе выдает, а твои родственники», — отметил он.
При этом, по мнению Варданяна, все еще возможен другой сценарий, при котором Армения станет уникальным успешным примером взаимодействия государства и общества. Однако в этом случае, как считает бизнесмен, необходимо более активное участие диаспоры в жизни страны. «Не просто из Москвы, из Питера, из Парижа или из Лос-Анджелеса критиковать и говорить, как здесь плохо. Или послать небольшую сумму денег и чувствовать, что их совесть чиста. Готовы ли они встать, приехать? Причем приехать не на должности министров, а приехать в деревню», — задался вопросом Варданян.
«Мы говорим про сотни тысяч человек. Мы не говорим про несколько десятков топ-менеджеров, которые приедут в Армению и сделают из нее райский уголок. Это изменение всей модели того, что, «ребят, мы здесь сами разберемся, а вы к нам иногда приезжайте, смотрите на гору Арарат, плачьте, кушайте шашлык и уезжайте обратно», — уверен он.
Ситуация в Армении обострилась накануне утром, когда Генштаб Армении обратился к премьер-министру Николу Пашиняну с призывом покинуть пост. Военных поддержала в том числе и оппозиция, призвавшая сплотиться вокруг армии.
В свою очередь, сам Пашинян назвал случившееся попыткой военного переворота и объявил об отставке главы Генштаба Оника Гаспаряна.
Отменить увольнение Гаспаряна по закону может президент страны Армен Саркисян. В его офисе днем 26 февраля заявили, что пока решение на эту тему не принято, хотя ранее ряд СМИ сообщили, что президент отправил ходатайство Пашиняна обратно в правительство.
Поводом для противостояния между премьером и военными стал спор вокруг ракетных комплексов «Искандер». Пашинян в одном из интервью заявил, что в ходе конфликта в Нагорном Карабахе ракеты российского комплекса «не взрывались или взрывались лишь на 10%». Несерьезным это заявление назвал замглавы Генштаба Тиран Хачатрян, которого сразу после этого Пашинян отправил в отставку.