«Հրապարակ». Նրանց հաջողվեց պառակտել շախմատային համերաշխ ընտանիքը և ոլորտը վերածել քաոսի
«Լեգենդար շախմատիստ Լևոն Արոնյանը երեկ մի տխուր տեքստ է գրել՝ պատմելով, թե ինչ փորձությունների միջով է անցել վերջին 3 տարում․
«Մեկ տարուց ավելի ներկայիս կառավարության խոստումների իրագործմանը սպասելուց հետո հասկացա, որ ստիպված եմ կայացնել բեկումնային որոշում և հեռանալ հարազատ երկրից... մեր շախմատային հաջողություններում էական գործոն էր ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի անձնական ուշադրությունը և ցուցաբերած աջակցությունը:
2018 թ. հեղափոխությունից հետո նոր կառավարությունը խոստացավ շարունակել այդ գիծը, սակայն խոստումը սահմանափակվեց ընդամենը 1 տարի մասնակի օժանդակությամբ, որից հետո դա էլ դադարեց: Այդ ընթացքում շախմատի ասպարեզ ներխուժեցին սպորտաձևից բացարձակ անտեղյակ նորաթուխ պետական գործիչներ, որոնք մեր հաջողությունները վերագրելով իրենց, սկսեցին ինքնահաստատվել՝ նույնիսկ շանտաժի միջոցով: Նրանց հաջողվեց պառակտել շախմատային համերաշխ ընտանիքը և ոլորտը վերածել քաոսի...»»։

«Грапарак»: Им удалось внести раскол и хаос в нашу шахматную семью
Легендарный шахматист Левон Аронян сделал вчера с грустное заявление, рассказав, через какие испытания ему пришлось пройти за последние три года, пишет газета «Грапарак».
«После года ожиданий и правительственных обещаний, я понял, что нужно принять прорывное решение и уехать из страны. Очевидно, что каждый год ожидания перемен – зря потраченное время моей спортивной карьеры… Следует отметить, что существенным фактором нашего успеха было личное внимание третьего президента Армении Сержа Саргсяна – важная поддержка, которую он проявлял на протяжении многих лет.
После революции 2018 года правительство обещало продолжить этот курс, но обещание было ограничено годом частичной поддержки, после чего оно прекратилось. За это время на арену вышли новые государственные деятели, которые совершенно не разбирались в спорте и, приписывая себе наш успех, начали самоутверждаться, даже путем шантажа. Им удалось внести раскол и хаос в нашу шахматную семью, которая формировалась годами…».