Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզին դատապարտվել է մեկ տարվա ազատազրկման
Փարիզի դատարանը Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզիին մեղավոր է ճանաչել կոռուպցիայի համար, նա դատապարտվել է երեք տարվա ազատազրկման, որոնցից երկուսը՝ պայմանական։
2020-ի դեկտեմբերին դատախազությունը պահանջել էր Սարկոզիին կոռուպցիայի և պաշտոնեական դիրքի չարաշահման գործով դատապարտել չորս տարվա ազատազրկման, որից երկուսը պայմանական:
Սարկոզիի փաստաբան Թիերի Էրզոգը և Վճռաբեկ դատարանի նախկին աշխատակից Ժիլբերտ Ազիբերը մասնակցում են այդ գործին:
Երեքն էլ կասկածվում էին 2014 թ.-ին «կոռուպցիոն փաթեթ» կնքելու համար, երբ, ինչպես քննիչները կարծում են, Սարկոզին Էրզոգի միջոցով «գաղտնի տեղեկատվություն է ստացել Ազիբերից պաշտոնում առաջխաղացման դիմաց»:

Суд Парижа приговорил Николя Саркози к году тюрьмы
Суд Парижа признал бывшего президента Франции Николя Саркози виновным в коррупции и торговле влиянием, он приговорён к трём годам тюрьмы, два из них условно.
В декабре 2020 года прокуратура потребовала приговорить Саркози по делу о коррупции и торговле влиянием к четырём годам заключения, два из которых — условные.
По этому делу проходят адвокат Саркози Тьерри Эрзог и бывший сотрудник кассационного суда Жильбер Азибер. Все трое подозреваются в заключении «коррупционного пакта» в 2014 году, когда, как полагает следствие, Саркози получил секретную информацию от Азибера через Эрзога «в обмен на повышение».