Թաիլանդում վարչապետի նստավայրի մոտ ոստիկանության հետ բախումների հետևանքով տուժել է 33 մարդ
Առնվազն 33 մարդ է տուժել ոստիկանության հետ բախումների հետևանքով, որոնք կիրակի տեղի են ունեցել Թաիլանդի վարչապետ Պրեյութ Չան-Օչիի նստավայրի մոտ անցկացված բողոքի ցույցի ժամանակ: Այս մասին երկուշաբթի հայտարարել է ThaiPBS հեռուստաալիքը՝ հղում անելով Erawan հրատապ բժշկական կենտրոնին:
Ըստ աղբյուրի՝ տուժել է 23 ոստիկան և 10 հակակառավարական ակտիվիստ: Նրանք տեղափոխել են տարբեր բժշկական հաստատություններ: Բացի այդ, հայտնի է դարձել սրտի կանգի պատճառով իրավապահ մարմինների մեկ սպայի մահվան մասին: Իրավապահին բողոքի ցույցից տեղափոխել են հիվանդանոց, որտեղ նա մահացել է:
Մինչդեռ ոստիկանությունը հայտնել է, որ 22 ցուցարար բերման է ենթարկվել: Նրանց մեղադրանք կառաջադրվի արտակարգ դրության հրամանը, վարակի տարածման դեմ պայքարին և գույքին վնաս պատճառելու մասին օրենքը խախտելու համար:
Փետրվարի 28-ին Հաղթանակի հուշարձանի մոտ սկսվեց հերթական հակակառավարական ցույցը, որտեղից հազարավոր ցուցարարներ շարժվել են դեպի վարչապետի նստավայր, որը նախորդ օրը շրջափակվել էր տարաներով ու փշալարերով: Ակտիվիստները պահանջում են վարչապետի հրաժարականը, երկրի Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ և միապետության բարեփոխումներ: Նստավայրի մոտ ծեծկռտուք է սկսվել ցուցարարների ու ոստիկանության աշխատակիցների միջև, որոնք մի քանի անգամ ստիպված են եղել օգտագործել հատուկ միջոցներ:

В Таиланде 33 человека пострадали в столкновениях с полицией у резиденции премьера
По меньшей мере 33 человека пострадали в результате столкновений с полицией на состоявшейся в воскресенье акции протеста возле резиденции премьер-министра Таиланда Праюта Чан-Очи. Об этом в понедельник сообщил телеканал ThaiPBS со ссылкой на центр неотложной медицинской помощи Эраван.
По его данным, пострадали 23 полицейских и 10 антиправительственных активистов. Все они были доставлены в различные медицинские учреждения. Кроме того, стало известно о смерти одного правоохранителя из-за остановки сердца. Сотрудник правоохранительных органов был доставлен с акции протеста в больницу, где умер.
Между тем в полиции сообщили, что задержаны 22 протестующих. Им будут предъявлены обвинения за нарушение указа о чрезвычайном положении, закона о борьбе с распространением инфекции и порче имущества.
28 февраля очередная антиправительственная акция началась возле Монумента Победы, откуда тысячи протестующих направились к резиденции премьер-министра, которую накануне загородили контейнерами и колючей проволокой. Активисты требовали отставки премьера, внесения изменений в конституцию страны, а также реформы монархии. Около резиденции начались потасовки между протестующими и полицейскими, которым несколько раз приходилось использовать специальные средства.