Քոչարյանի և մյուսների գործով նիստը հետաձգվեց. Արմեն Գևորգյանը կորոնավիրուսի աշխտանշաններ ունի
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, հետաձգվեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը։
Այսօր ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը միջնորդեց հետաձգել դատական նիստը՝ նշելով, որ իր պաշտպանյալը կորոնավիրուսի թեստ է հանձնել, ըստ այդմ, ներկա չէ դատական նիստին։
Մեղադրող դատախազներից Գևորգ Բաղդասարյանը դատարանին խնդրեց հարգելի չհամարել բացակայությունը։
Պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանն ասաց, թե կորոնավիրուսի թեստ հանձնելը ինքնանպատակ չի կարող լինել, քանի որ կան ախտանշաններ, որոնք վկայում են այն մասին, որ մարդը կարող է վարակված լինել կորոնավիրուսով։
«Գտնում եմ, որ Գևորգ Բաղդասարյանի ասածը անհիմն է, խնդրում եմ թույլ չտալ, որ անձը, որը բացակա է նիստից, նրա վարքագծի վերաբերյալ որոշակի գնահատականներ հնչեցնել», - ասաց Գևորգյանի պաշտպանը։
Փաստաբանը դատավորին կոչ արեց կարգի հրավիրել մեղադրող կողմին՝ թույլ չտալով, որ միջամտի իր խոսքին։
Դատավորը բավարարեց միջնորդությունը. դատական նիստը հետաձգվեց, հաջորդ նիստը կկայանա մարտի 9-ին՝ 13։00-ին։

Судебное заседание по делу Роберта Кочаряна и других отложено
В суде общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян отложено заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других.
Адвокат бывшего вице-премьера Армена Геворкяна Эрик Алексанян подал ходатайствовал об отложении судебного заседания, сообщив, что его подзащитный сдал тест на коронавирус, поэтому не присутствует на заседании.
Прокурор Геворк Багдасарян попросил суд посчитать отсутствие неуважительным.
Адвокат Эрик Алексанян заявил, что сдача теста на коронавирус не является самоцелью, поскольку есть симптомы, свидетельствующие о том, что человек может быть заражен коронавирусом.
«Считаю заявление Геворка Багдасаряна необоснованным, прошу не допускать озвучивания оценок о поведении отсутствующего на заседании лица», - сказал адвокат.
Эрик Алексанян обратился к судье с просьбой призвать к порядку сторону обвинения и не позволять подобного вмешательства.