Մինչ օրս ԴՆԹ փորձաքննության է ենթարկվել մոտ 2000 զոհված զինծառայողի մարմին. Առողջապահության նախարար
Մինչ օրս կատարվել է մոտ 2000 փորձանմուշի նույնականացում և արդեն շատ փոքրաթիվ փորձանմուշներ ունենք, որոնք սպասում են փորձաքննության, լրագրողների հետ զրույցում ասաց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե քանի՞ զինծառայողի մարմին է ենթարկվել դատաբժշկական փորձաքննության։
Արձագանքելով դիտարկմանը, թե զինծառայողների ծնողներից ոմանք հայտարարել էին, որ ԴՆԹ անալիզները երբեմն կեղծվում են, Անահիտ Ավանեսյանը պատասխանեց.
«2-3 բողոք է եղել, որոնք անհատական քննվել են, պարզաբանվել են և որևէ սխալի կամ անվստահության տեղ չի մնացել»։
Նշենք, որ Aysor.am-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան առողջապահության նախարարությունից հայտնել էին, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից մինչև 2021 թվականի փետրվարի 13-ը ներառյալ կատարվել է 3577 դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն։

По сей день проведена ДНК экспертиза 2000 тел погибших военнослужащих – глава Минздрава
По сей день идентифицировано около 2000 тел погибших, остается небольшое количество образцов тел военнослужащих, которые должны пройти экспертизу, заявила сегодня в беседе с журналистами министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян, касаясь вопроса, сколько тел военнослужащих прошли судебно-медицинскую экспертизу.
Обратившись к замечанию, что некоторые родители военнослужащих заявили о том, что анализы ДНК иногда подделываются, Анаит Аванесян сказала:
«Были 2-3 жалобы, которые были индивидуально изучены, и выяснилось, что никакой ошибки не произошло и недоверие рассеялось».
Отметим, что в ответ на письменный запрос Aysor.am в министерстве здравоохранения Армении сообщили, что с 27 сентября 2020 года до 13 февраля 2021 года включительно проведено судебно-медицинская экспертиза 3577 тел.