Գերմանիայում մարտի 8-ից մեղմացնելու են COVID-19-ի սահմանափակումները
Գերմանիայի իշխանությունները համաձայնել են մարտի 8-ից մեղմացնել սահմանափակումները կորոնավիրուսի ցածր մակարդակ ունեցող շրջաններում, հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը:
«Մարտի 8-ից մանրածախ խանութները կարող են բացվել 50-ից ցածր հաճախականությամբ մարզերում (շաբաթական նոր դեպքեր՝ 100 հազար բնակչի հաշվով), ավելի մեծ հաճախականությամբ՝ առցանց պատվերով: Բացի այդ, ավելի քան 50 դեպքով, թանգարանները, պատկերասրահները, կենդանաբանական այգիները և բուսաբանական այգիները կարող են բացվել, եթե դա արվում է նշանակման միջոցով և այցը փաստաթղթավորվում է», - ասել է նա չորեքշաբթի մամուլի ասուլիսում՝ կորոնավիրուսի հարցով տարածաշրջանային ղեկավարների հետ հանդիպումից հետո:
Միևնույն ժամանակ, ըստ նրա, հաճախորդների քանակի սահմանափակումներ կլինեն. դա, ինչպես առաջին ալիքից հետո, հաշվարկվելու է տարածքի չափերին համապատասխան: Եթե երկու շաբաթվա ընթացքում շրջանում կլինի կայուն վարակվածություն կամ կնկատվի նվազում, հնարավոր են նոր մեղմացումներ:

В Германии с 8 марта начнут смягчать ограничения по COVID-19
Власти ФРГ договорились начать смягчать ограничения с 8 марта в регионах с низкой заболеваемостью коронавирусом, заявила канцлер ФРГ Ангела Меркель.
«С 8 марта могут быть открыты магазины розничной продажи в регионах с заболеваемостью ниже 50 (новых случаев за неделю на 100 тысяч населения), при заболеваемости выше - через онлайн-заказ. Также при заболеваемости свыше 50 могут быть открыты музеи, галереи, зоопарки и ботанические сады, если это будет сделано по записи и будет задокументировано посещение», - заявила она на пресс-конференции в среду после совещания с главами регионов по коронавирусу.
При этом, по ее словам, будут ограничения по числу клиентов - это, как и после первой волны, будет рассчитываться в соответствии с площадью помещений. Если в регионе в течение двух недель будет стабильная заболеваемость или снижающаяся, то возможны новые смягчения.