Զանգեզուրն անվանելով «ադրբեջանական պատմական տարածք», Ալիևը դիտավորյալ տապալում է եռակողմ հայտարարությունների իրագործումը. ԱԳՆ խոսնակ
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությանը, թե «տրանսպորտային նոր միջանցքն անցնելու է Ադրբեջանի պատմական տարածքով՝ Զանգեզուրով, և միացնելու է Ադրբեջանի հիմնական մասը երկրի անբաժան մաս հանդիսացող Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության և Թուրքիայի հետ»։
«Կրկնում եմ հերթական անգամ, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում որևէ միջանցքի ստեղծման մասին խոսք չկա: Զանգեզուրն անվանելով «ադրբեջանական պատմական տարածք» և հղում կատարելով մտացածին «միջանցքի»՝ Ադրբեջանի նախագահը նմանօրինակ սադրիչ հայտարարությամբ դիտավորյալ տապալում է նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների կյանքի կոչումը», - լրագրողների հարցերին ի պատասխան ասել է Աննա Նաղդալյանը։
Նա նշել է, որ նման հռետորաբանությունը հակասում է Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորություններին, այն անթաքույց մարտահրավեր է միջազգային իրավունքին և որևէ կերպ չի նպաստում տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը, ինչը սպառնալիք է տարածաշրջանի բոլոր պետությունների համար։

Armenia’s MFA spokesperson Anna Naghdalyan says with his statements about “new transport corridor to pass through Azerbaijan’s historic territory – Zangezur and join Azerbaijan’s main part with its inseparable part Nakhichevan and Turkey” are attempts to undermine the implementation of joint trilateral statements.
“I repeat, point 9 of November 9 trilateral statement does not fix creating any corridor. By calling Zangezur “Azerbaijani historic territory” and citing the made-up “corridor” Azerbaijan’s president with such like provocative statements is intentionally undermining the implementation of November 9 and January 11 trilateral statements,” the spokesperson said.
She noted that such rhetoric contradicts the commitments assumed by Azerbaijan and is an open challenge to the international right and does not contribute to the establishment of peace in the region which is a threat to all its countries.