Ակնածանքի խոսքեր եմ հղում մեր այն կանանց, որոնց հերոս զավակները, ամուսիններն ու եղբայրներն Արցախյան պատերազմում ընկան հերոսաբար. Նիկոլ Փաշինյան
08/03/2021 11:10
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Մարտի 8-ի առիթով։
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ Կանանց միջազգային օրվա` Մարտի 8-ի առիթով։ Այս տոնը մեր հանրության շրջանում նշվում է առանձնակի ջերմությամբ, մեծարանքով, ինչը վկայում է մեր հանրության մեջ կանանց առանձնահատուկ դերի եւ ունեցած անգնահատելի ներդրման մասին, ինչը նաեւ ձեր ամուսինների, եղբայրների, հայրերի եւ որդիների կողմից ձեր նկատմամբ ունեցած հարգանքի ու անսահման սիրո արդյունք է:
Առանձնահատուկ ցանկանում եմ գլուխ խոնարհել մեր զինծառայող եւ կամավոր կանանց հիշատակի առաջ, ովքեր 44-օրյա պատերազմի ընթացքում իրենց կյանքը զոհեցին հանուն հայրենիքի:
Ակնածանքի խոսքեր եմ հղում մեր այն կանանց, որոնց հերոս զավակները, ամուսիններն ու եղբայրներն Արցախյան պատերազմում ընկան հերոսաբար:
Ջերմորեն շնորհավորում եմ նաեւ այն կանանց, որոնց որդիները, ամուսիններն ու եղբայրներն այսօր էլ կանգնած են սահմաններին ու շարունակում են իրենց հայրենանվեր ծառայությունը, ու նաեւ այն կանանց, որոնք հենց իրենք են կանգնած եղել կամ այսօր էլ կանգնած են հայրենիքի պաշտպանության առաջնագծում:
Հայրենիքի պաշտպանության գործում ձեր, ձեր որդիների, ամուսինների ու եղբայրների ցուցաբերած քաջությունն ու հայրենասիրությունն օրինակ կլինեն հետագա բոլոր սերունդների համար:
Սիրելի՛ կանայք, ձեր իրավունքների պաշտպանության օրվա առթիվ կարեւոր է արձանագրել, որ մեր երկրում դեռ շատ անելիքներ կան կանանց դերի բարձրացման, հավասար իրավունքների եւ հավասար հնարավորությունների ապահովման համար։ Պետք է նաեւ արձանագրել, որ պետությունը ջանքեր է գործադրում այդ ուղղությամբ: Մեր խնդիրն է ստեղծել այնպիսի հնարավորություններ, որոնք ձեզ թույլ կտան դրսեւորել բոլոր ձեր ստեղծարար կարողությունները, գիտելիքները, զգալ ձեզ առավելագույնս պաշտպանված ու գնահատված:
Ձեր շնորհիվ են նաեւ պահպանվում մեր ազգային լավագույն ավանդույթները, ամուր հայկական ընտանիքը: Ձեր նվիրվածության եւ մեծ ուժի արդյունքում է, որ կարողանում եք մեր ազգի համար դաստիարակել կիրթ ու հայրենասեր սերունդներ:
Սիրելի կանայք՝ մայրեր, քույրեր, դուստրեր, ևս մեկ անգամ շնորհավորում եմ բոլորիդ այս գեղեցիկ տոնի առիթով՝ մաղթելով ընտանեկան ջերմություն, բարձր տրամադրություն, մասնագիտական հաջողություններ եւ նորանոր նախաձեռնություններ», - ասված է վարչապետի ուղերձում:

I wish to pay respect to our women, whose heroic sons, husbands and brothers fell heroically in the Artsakh war - Armenia's PM
08/03/2021 18:52
Armenia's Prime Minister Nikol Pashinyan issued a message on the occasion of International Women's Day.
"Dear women,
I sincerely congratulate you on International Women’s Day - March 8. This holiday is marked with special warmth and respect, which testifies to the special role played by women in our society and their invaluable contribution. It is also a token of respect and boundless love on the part of your husbands, brothers, fathers and sons.
I especially want to bow to the memory of our female servicemen and volunteers, who gave their lives for the Motherland in the 44-day war. I wish to pay respect to our women, whose heroic sons, husbands and brothers fell heroically in the Artsakh war.
I would also like to warmly congratulate those women whose sons, husbands and brothers are still standing at our borders fulfilling their patriotic duty, as well as the women who stood or continue to stand at the forefront of the defense of the Motherland. The courage and patriotism shown by themselves, as well as by their sons, husbands and brothers will set a brilliant example to future generations.
Dear women,
On the occasion of the day of protection of your rights, I consider it important to note that a lot has to be done to enhance women’s standing and role in our country, ensure equal rights and equal opportunities for them. It should be noted that the government is making consistent efforts in this direction. Our task is to provide such opportunities as will allow you to show your creative abilities, knowledge and skills, feel protected and estimated.
The strong Armenian family and our best national traditions are preserved owing to you. Through immense dedication and tremendous strength, you have managed to raise well-educated and patriotic generations for our nation.
Dear women, mothers, sisters, and daughters,
I once again congratulate all of you on this wonderful holiday. I wish you homely warmth, good mood, professional achievements and new initiatives."