Օնիկ Գասպարյանին ազատելու հարցը վարչապետի իրավասության ու հայեցողության շրջանակում է. Նախագահի աշխատակազմի պատասխանը
09/03/2021 18:46
Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը ստացել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի աշխատակազմի պատասխանը:
«Ցավոք, նախագահն ընտրել է արկածախնդրության ճանապարհը:
Որպես քաղաքացի և փաստաբան, գործընկերներիս հետ, վաղվանից սկսելու ենք նախագահի վախերի բացահայտման գործընթացը», - նշել է Զոհրաբյանը՝ հրապարակելով պատասխանը։
Նախագահի աշխատակազմից հայտնել են, որ ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանին ազատելու հարցը թե՛ իրավական ընթացակարգերի, թե՛ սահմանադրական պատասխանատվության և թե՛ քաղաքական հետևանքների առումով է վարչապետի իրավասության ու հայեցողության շրջանակում է։

Issue of dismissing Onik Gasparyan in the authority and discretion of PM – Armenia president’s administration responds to written demand
09/03/2021 19:44
President of Bar Chamber Ara Zohrabyan received the response to the written demand submitted to the president Armen Sarkissian today.
“Sadly, the president selected the adventure path. As a citizen and lawyer, together with my partners, from tomorrow we will start the process of revealing president’s fears,” Zohrabyan wrote on Facebook.
In response to the demand to apply to CC, President’s administration informed that the issue of dismissing the Chief of General Staff of Armenian Armed Forces Onik Gasparyan regarding legal procedures, constitutional responsibility and political consequences is in the authority and discretion of the prime minister.