«Հրապարակ». Հետպատերազմական կյանքն ակտիվացնելու համար առաջարկվում է Սևանում օդանավակայան կառուցել
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Շաբաթներ առաջ «Իմ քայլի» ծաղկաձորյան հավաքի ժամանակ, երբ որոշվեց, որ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու հանրային պահանջ չկա, մեր տեղեկություններով, պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը հորդորել է թիմակիցներին՝ զարգացման նոր նախաձեռնություններով հանդես գալ, աշխուժացնել հետպատերազմական կյանքը և տեղում օրինակ է ծառայել՝ ներկայացնելով իր առաջարկը։ Այն է՝ Սևանում օդանավակայան կառուցել և զարկ տալ տուրիզմին։
Աղազարյանը երեկ մեզ հետ զրույցում ասաց, որ ունի նման գաղափար, այն հիմնավորեց այսպես. «Եթե պետությունն իր վրա վերցնի փոքր օդանավակայանի կառուցման հարցը, դա մեսիջ կլինի թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին ներդրողներին, որ Սևանի ավազանի մի հատվածը կարող է դառնալ տուրիզմի զարգացման լուրջ կենտրոն»։
Իսկ ինչո՞ւ Սևանում։ «Որովհետև Սևանի հնարավորությունները մենք լիարժեք չենք օգտագործում, օգտագործում ենք 2-3 ամսվա ընթացքում, էլի՝ ոչ լիարժեք։ Մինչդեռ ձմեռային այդ գեղեցկությունը եթե համադրված լինի ժամանակակից ծառայություններ մատուցող հյուրանոցային համալիրներով, զվարճանքի կենտրոններով, լողավազաններով և այլն, ամբողջ տարին հնարավոր կլինի օգտագործել»։
Պատգամավորի խոսքով՝ այս ճանապարհով գեներացված գումարները կարելի է ուղղել «գիտատար արդյունաբերությանը»։ Աղազարյանը շեշտեց, որ դեռևս սա գաղափարի մակարդակում է, առաջիկայում կփորձի ծրագրի տեսք տալ ու ներկայացնել կառավարություն»։

«Грапарак»: Для активации послевоенной жизни предлагается построить аэропорт в Севане
Газета «Грапарак» пишет, что на собрании фракции «Мой шаг» в Цахкадзоре несколько недель назад, когда было принято решение о том, что в обществе нет требования проведения внеочередных выборов, депутат Овик Агазарян призвал членов команды выступить с новыми инициативами развития и активизировать послевоенную жизнь. Он предложил построить аэропорт в Севане, что способствует росту туризма.
Накануне в беседе с изданием депутат обосновал свою идею следующим образом: «Если государство возьмет на себя строительство малого аэропорта, то это станет месседжем как для внутренних, так и для внешних инвесторов, что часть Севанского бассейна может стать серьезным центром развития туризма».
На вопрос, а почему в Севане, Агазарян ответил: «Потому что мы недостаточно эффективно используем возможности Севана, используем в течение 2-3 месяцев, неполноценно. Между тем, эту зимнюю красоту вместе с развитой гостиничной инфраструктурой и современными центрами развлечения – бассейнами и т.д. – можно будет использовать в течение круглого года».
По словам депутата, генерированные таким путем финансовые средства можно направить «в наукоемкую экономику». Агазарян отметил, что пока это на уровне идеи, однако в ближайшее время он попытается доработать ее и представить проект в правительство.