Եվրախորհրդարանը քվեարկել է Պուչդեմոնին անձեռնմխելիությունից զրկելու օգտին
Եվրախորհրդարանի պատգամանորները մարտի լիագումար նիստում քվեարկել են Կատալոնիայի կառավարության նախկին ղեկավար, Եվրախորհրդարանի անդամ Կառլես Պուչդեմոնին, ինչպես նաև երկու եվրախորհրդարանականների՝ Թոնի Կոմին և Կլարա Պոնսատիին, որոնց դեմ Իսպանիայում գործեր են հարուցվել Կատալոնիայում 2017 թ. ապօրինի հանրաքվեի կապակցությամբ, անձեռնմխելիությւնից զրկելու օգտին:
Պատգամավորական անձեռնմխելիությունը վերացնելու մասին որոշումները պաշտպանվել են ձայների մեծամասնությամբ: Մասնավորապես, Կառլես Պուչդեմոնին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու օգտին քվեարկել է 400 պատգամավոր, 248-ը դեմ են արտահայտվել այս որոշմանը, 45-ը ձեռնպահ են մնացել:
Պուչդեմոնն, իր կառավարության մի քանի նախկին անդամների հետ լքել է Իսպանիան 2017-ի հոկտեմբերի վերջին շրջանային խորհրդարանի կողմից Կատալոնիայի անկախության անօրինական հռչակումից անմիջապես հետո: Դրանից հետո նրանք հայտնվել են ազգային և եվրոպական հետախուզման մեջ: 2019-ի մայիսին Պուչդեմոնը, Կոմինը և Պոնսատին ընտրվել են Եվրախորհրդարանի պատգամավոր:
2020-ի հունվարին Իսպանիայի Գերագույն դատարանի նախագահ Կառլոս Լեսմեսը դիմել էր Եվրախորհրդարանի ղեկավար Դավիթ Սասոլիին՝ Եվրախորհրդարանականներին անձեռնմխելիությունից զրկելու համար: Գերագույն դատարանը հայտնել էր, որ նրանց դեմ քրեական գործի ուսումնասիրությունը շարունակվում է:

Европарламент проголосовал за лишение неприкосновенности Пучдемона
Депутаты Европейского парламента на мартовской пленарной сессии проголосовали за лишение депутатской неприкосновенности бывшего главы правительства Каталонии евродепутата Карлеса Пучдемона, а также еще двух депутатов Европарламента - Тони Комина и Клары Понсати, в отношении которых возбуждены дела в Испании в связи с проведением незаконного референдума в Каталонии в 2017 году.
Решения о снятии депутатской неприкосновенности были поддержаны большинством голосов. В частности, за лишение депутатского иммунитета Карлеса Пучдемона проголосовали 400 депутатов, 248 выступили против этого решения, 45 - воздержались.
Пучдемон, а также несколько бывших членов его правительства уехали из Испании сразу после незаконного провозглашения независимости Каталонии региональным парламентом в конце октября 2017 года. После этого они были объявлены в национальный и европейский розыск. В мае 2019 года Пучдемон, Комин и Понсати были избраны в Европарламент.
В январе 2020 года председатель Верховного суда Испании Карлос Лесмес отправил запрос главе Европарламента Давиду Сассоли о лишении евродепутатов неприкосновенности. Верховный суд сообщил, что в их отношении продолжается рассмотрение уголовного дела.