Մեխիկոյում ֆեմինիստուհիների երթի ժամանակ բախումներում ոստիկանության ավելի քան 60 աշխատակցուհի է տուժել
09/03/2021 13:59
Ոստիկանության ավելի քան 60 աշխատակցուհի վնասվածքներ է ստացել Մեքսիկայի մայրաքաղաքում տեղի ունեցած անկարգությունների ընթացքում, որոնք հրահրել էին Կանանց միջազգային օրվան նվիրված երթի մասնակից կանայք: Այս մասինTwitter-ում հայտնում է Մեխիկոյի Հասարակական անվտանգության վարչությունը:
«Կան հաստատված տվյալներ 62 ոստիկանի և 19 քաղաքացիական անձի մասին, որոնք վնասվածքներ են ստացել, ոստիկանության 9 աշխատակցուհու տարել են հիվանդանոցներ բժշկական օգնության համար, նրանց վիճակը գինահատվում է կայուն»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Հասարակական անվտանգության վարչության ղեկավարի տեղակալ Մարսելա Ֆիգերոայի խոսքով՝ ոստիկանները ենթարկվել են հարձակումների մուրճերի, փայտերի, պայթակների, և դյուրավառ խառնուրդով շշերի օգտագործմամբ: Մայրաքաղաքային դատախազության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ուլիսես Լարան էլ հայտարարել է, որ հսկողական գերատեսչությունը մտադիր է կատարել հավաքի ընթացքում բռնության ակտերի հետաքննություն:
Իշխանությունների գնահատականով՝ դրան մասնակցել է մոտ 20 հազար մարդ:
Մեխիկոյի իշխանությունները ֆեմինիստուհիների երթի անվտանգության պահպանանը ներգրավել էին 2,7 հազար կին ոստիկանների: Նրանք զինված չեն եղել և չեն ունեցել ինքնապաշտպանության համար ոչ մի հատուկ միջոց:

Более 60 сотрудниц полиции пострадали в столкновениях на марше феминисток в Мехико
Свыше 60 сотрудниц полиции в понедельник получили травмы в столице Мексики в ходе беспорядков, устроенных участницами марша, приуроченного к Международному женскому дню. Такие данные обнародовало в своем Twitter (https://twitter.com/SSC_CDMX) Управление общественной безопасности (УОБ) Мехико.
«Есть подтвержденные сведения о 62 полицейских и 19 гражданских лицах, получивших травмы, девять сотрудниц полиции <...> были доставлены в больницы для получения медицинской помощи, их состояние оценивается как стабильное», - говорится в записи. Ранее власти Мехико сообщали о 15 стражах порядка, получивших травмы. По словам заместителя главы УОБ Марселы Фигероа, полицейские подверглись нападениям с использованием молотков, палок, петард и бутылок с горючей смесью.
Официальный представитель столичной прокуратуры Улисес Лара заявил, что надзорное ведомство намерено провести расследование актов насилия в ходе манифестации. Согласно примерным оценкам властей, участие в ней приняли порядка 20 тыс. человек. Наиболее напряженная ситуация наблюдалась в районе Национального дворца в центре города, где агрессивно настроенные демонстранты пытались прорваться через выставленные ограждения и устроили столкновения с полицией.
Власти Мехико привлекли к охране марша феминисток около 2,7 тыс. женщин-полицейских. Они не были вооружены и не имели при себе никаких спецсредств для самообороны.