«Ժողովուրդ». Թուրքական և իրանական ծագմամբ լոլիկի ու վարունգի ներկրումը մեծ հարված է տեղական արտադրությանը
10/03/2021 09:59
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Հայաստանը Թուրքիայից բավականին մեծ քանակությամբ լոլիկ, վարունգ է ներկրել: «Ժողովուրդ» օրաթերթը ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեից տեղեկացավ, որ նախորդ տարվա ընթացքում Թուրքիայից Հայաստան է մտել 1 մլն 732 հազար 400 տոննա լոլիկ, իսկ 2019 թվականին Հայաստանը ներմուծել էր 2 մլն 893 հազար 100 տոննա: «Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ որոշ քանակությամբ լոլիկ ներմուծվել է նաև Իրանից՝ 241 տոննայի չափով: Բացի այս, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից ՀՀ նախորդ տարվա ընթացքում ներկրվել է նաև վարունգ՝ 1 մլն 913 հազար տոննայի չափով: «Ժողովուրդ» օրաթերթը պարզեց, որ Հայաստան ծիրան է ներմուծվել ոչ միայն Իրանից, Վրաստանից, այլև Թուրքիայից:
Օրինակ՝ ՀՀ թուրքական ծիրան նախորդ տարվա ընթացքում ներմուծվել է 2045 տոննա: Ըստ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի՝ Իրանից ներմուծվել է 2726 տոննա, Վրաստանից՝ 7528 տոննա ծիրան: Նշենք, որ թուրքական և իրանական ծագմամբ լոլիկի ու վարունգի ներկրումը մեծ հարված է տեղական արտադրությանը: Քանի որ ներկրված լոլիկն ու վարունգը շուկայում և սուպերմարկետներում բավականին էժան գնով են վաճառվում, հայ արտադրողները տուժում են:
Բանն այն է, որ գյուղացիները վարկեր են վերցնում, լուրջ ծախսեր են կատարում, ձմռան ամիսներին ջեռուցում են ջերմատները, որ լոլիկ և այլ մշակաբույսեր աճեցնեն, մի քանի ընկերություն, դրսից ներկրելով անհայտ բաղադրության լոլիկ ու վարունգ, տեղի արտադրողին դուրս է մղում շուկայից, աղքատացնում, իսկ իրենք լուրջ շահույթ է գեներացնում»։

«Жоховурд»: Импорт турецких и иранских помидоров и огурцов наносит большой ущерб местным производителям
10/03/2021 11:06
Газета «Жоховурд» пишет, что Армения импортировала из Турции довольно большое количество помидоров и огурцов. Издание уточнило в Комитете государственных доходов, что в прошлом году из Турции было импортировано 1 млн. 732 тысяч 400 тонн помидоров, а в 2019 году–2 млн. 893 тысяч 100 тонн. Незначительный объем томатов был импортирован также из Ирана – порядка 241 тонны. Кроме того, из ИРИ были импортированы и огурцы – 1 млн. 913 тысяч тонн.
В Армению были завезены также абрикосы, и не только из Ирана и Грузии, но и Турции. К примеру, в течение прошлого года было импортировано 2045 тонн абрикосов. Согласно Комитету государственных доходов, из Ирана импортировано 2726 тонн, из Грузии – 7528 тонн абрикосов.
Отметим, что импорт турецких и иранских помидоров и огурцов наносит большой ущерб местному производству. Импортная продукция, как правило, стоит дешевле на рынке и в супермаркетах, в результате чего армянские производители несут ущерб.
Дело в том, что армянские фермеры берут кредиты, тратят средства на тепличные хозяйства, чтобы выращивать зимой помидоры и другие сельскохозяйственные культуры, в то время как несколько компаний, импортируя помидоры и огурцы неизвестного происхождения, вытесняют с рынка местных производителей и разоряют, получая при этом серьезную прибыль.