Ռուսական օդուժն ահաբեկիչների համար դժոխք է կազմակերպել սիրիական անապատում
Ռուսաստանի օդուժը շարունակում է ծանր հարվածներ հասցնել Սիրիայի կենտրոնական և արևելյան շրջաններում ԴԱԻՇ («Իսլամական պետություն», ԻՊ՝ արգելված Ռուսաստանի Դաշնությունում) ահաբեկչական խմբավորման զինյալներին: Տասնյակ մարտական   առաքելություններ են իրականացվում ամեն օր ԴԱԻՇ-ի ակտիվ գործունեությանը Սպիտակ անապատի շրջանի Հոմս և Դեյր-էզ-Զոր նահանգների հսկայական տարածքում վերջ դնելու համար:
Վերջին 72 ժամվա ընթացքում Ռուսաստանի օդատիեզերական ուժերն ավելի քան 190 հարված են հասցրել ԴԱԻՇ-ի գրոհայինների ստորգետնյա օբյեկտների և մեքենաների վրա, հայտնում է Լոնդոնում տեղակայված «Մարդու իրավունքների սիրիական դիտարան» (SOHR) հասարակական կազմակերպությունը: Ինչպես նշել է Լոնդոնի դիտորդը՝ ռուսական ավիահարվածները նպատակ ունեն կաթվածահար անել ահաբեկիչներին ցամաքում և ոչնչացնել անապատում նրանց հենակետերը:
Վերջին երեք օրվա ընթացքում օդային գրոհները, ըստ SOHR- ի գնահատականների՝ ոչնչացրել են ԴԱԻՇ-ի ավելի քան 30 գրոհայիններ և ռազմապետեր, ինչպես նաև ահաբեկչական խմբավորման տասնյակ ստորգետնյա թաքստոցներ և մեքենաներ:

Российская авиация устроила террористам ад в сирийской пустыне
Российская авиация продолжает наносить тяжёлые удары по боевикам террористической группировки ДАИШ («Исламское государство», ИГ, ИГИЛ — запрещена в РФ) в центральных и восточных районах Сирии. Ежедневно осуществляются десятки боевых вылетов на фоне тщетных попыток сирийской армии наземными операциями положить конец возросшей активности игиловцев на обширном пространстве региона «Белая пустыня» в провинциях Хомс и Дейр-эз-Зор.
По данным базирующейся в Лондоне неправительственной организации «Сирийская обсерватория прав человека» (SOHR), за последние 72 часа ВКС России нанесли более 190 ударов по подземным объектам и транспортным средствам боевиков ИГИЛ. Как отмечает лондонский наблюдатель, российские авиаудары направлены на то, чтобы парализовать действия террористов на земле и уничтожить их опорные пункты в пустынной местности.
За последние три дня в результате воздушных рейдов, согласно подсчётам SOHR, удалось ликвидировать более 30 боевиков и полевых командиров ИГИЛ вместе с десятками подземных укрытий и средств передвижения террористической группировки.