Ռուսաստանը Հայաստանում իրավիճակի շուտափույթ կարգավորման հույս ունի և չի միջամտում ներքին գործընթացներին. ԱԳՆ
Ռուսաստանը Հայաստանում իրավիճակի շուտափույթ կարգավորման հույս ունի, հայտարարել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն:
«Մենք դա դիտարկում ենք որպես Հայաստանի ներքին գործ և չենք միջամտում այն գործընթացներին, որոնք տեղի են ունենում այնտեղ, մենք ոչ ոքի կողմը չենք անցնում: Ցանկանում ենք, որ իրավիճակը հնարավորինս շուտ կարգավորվի, դա օգուտ կտա բոլորին, ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ կարգավորմանը», - լրագրողներին ասել է Ռուդենկոն, հաղորդում է «Интерфакс»-ը:
Հարցին, թե Հայաստանում ներքին ճգնաժամը կարող է հանգեցնել Ղարաբաղում նոր սրացման, փոխնախարարը պատասխանել է, որ «մարդիկ, որոնք դրանով զբաղվում են, հաշվարկում են բոլոր հնարավոր սցենարները»:
«Հույս ունենք, որ դրան չի հասնի, քանի որ դա ոչ ոքի պետք չէ, առաջին հերթին՝ Հայաստանին: Մենք իրավիճակը չենք դիտարկում նման բացասական լույսի ներքո», - ասել է Ռուդենկոն:

Россия рассчитывает на скорейшее урегулирование ситуации в Армении и не вмешивается во внутренние процессы – МИД
10/03/2021 12:37
Россия рассчитывает на скорейшее урегулирование ситуации в Армении, заявил замглавы МИД РФ Андрей Руденко.
«Мы рассматриваем это как внутреннее дело Армении и не вмешиваемся в процессы, которые там происходят, не занимаем ничью сторону. Хотим, чтобы ситуация побыстрее нормализовалась, это пойдет на пользу всем, в том числе урегулированию вокруг Нагорного Карабаха», - сказал Руденко журналистам, передает «Интерфакс».
На вопрос о том, может ли внутренний кризис в Армении привести к новой эскалации в Карабахе, замминистра ответил, что «люди, которые этим занимаются, просчитывают все возможные сценарии».
«Мы надеемся, что до этого не дойдет, потому что это не нужно никому, в первую очередь Армении. Мы не рассматриваем ситуацию в таком негативном свете», - сказал Руденко.