Օնիկ Գասպարյանի շուրջ տեղի ունեցող գործընթացը իրավունքի ուժով չի կարող լուծվել, ինչպես այսօր ներկայացվել է վարչապետի հայտարարությամբ. սահմանադրագետ
10/03/2021 12:29
Դեռևս մարտի 3-ին, 10-ից ավելի սահմանադրական իրավունքի ոլորտում մասնագիտացած գործընկերների հետ միասին ներկայացրել էինք դիրքորոշում, որ Գլխավոր շտաբի պետ գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու սկսված գործընթացը չունի որևէ իրավական նշանակություն և որևէ իրավական հետևանք, այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է սահմանադրագետ Արամ Վարդևանյանը։
«Կրկին պետք է նշել՝ Սահմանադրության 155-րդ հոդվածը սահմանում է Գլխավոր շտաբի պետի հատուկ կարգավիճակը, որպես թիվ մեկ զինվորականի և ապահովում է, որ վերջինս նշանակվում է պաշտոնի օրենքով սահմանված ժամկետով, այն է 5 տարի։ Նշվածը երաշխավորում է, որ ԳՇ պետը կատարի Սահմանադրությամբ իր պարտականությունը, այն է ապահովի ի թիվս այլի Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությունը՝ արտաքին և ներքին սպառնալիքներից և կախված չլինի քաղաքական զարգացումներից։
Սահմանադրական դատարանի ՍԴՈ-1518 որոշումը ամբողջությամբ բացահայտել էր Հանրապետության նախագահի լիազորությունները և դրանց ծավալը։  Նշված որոշմամբ Սահմանադրական դատարանը մեկնաբանելով Սահմանադրությունը այս հարցին սպառիչ անդրադարձ կատարել է և Հանրապետության նախագահը կարող է միայն նշանակել վարչապետի առաջարկությամբ Գլխավոր շտաբի պետին և չունի ազատելու լիազորություն։ Այսինքն այս գործընթացը իրավունքի ուժով չի կարող լուծվել, ինչպես այսօր ներկայացվել է վարչապետի հայտարարությամբ։
Գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանին վարչապետի կողմից նախագահին ազատելու առաջարկության լիազորություն առհասարակ նախատեսված չէ Սահմանադրությամբ՝ հետևաբար կրկին պնդում եմ այս գործընթացը որևէ իրավական հետևանք չունի», - նշել է Վարդևանյանը։

Происходящий вокруг Оника Гаспаряна процесс не может быть разрешен силой закона – Арам Вардеванян
Еще 3 марта более 10 экспертов в области конституционного права представили свою позицию, что начатый процесс по отстранению от должности начальника ГШ ВС Оника Гаспаряна не имеет никакого правового значения и правового последствия. Об этом написал на своей странице в Facebook эксперт по конституционному праву Арам Вардеванян.
«Вновь должен отметить, что статья 155 Конституции устанавливает особый статус начальника Генерального штаба как Высшего военного должностного лица вооруженных сил и обеспечивает, что последний назначается на должность на установленный законом срок 5 лет. Это гарантирует, что начальник ГШ выполняет свои обязанности по Конституции и обеспечивает в числе прочего безопасность Республики Армения от внешних и внутренних угроз и не зависел от политических развитий.
Решение Конституционного суда КСO-1518 полностью устанавливает полномочия президента республики и их объем. В указанном решении Конституционный суд дал исчерпывающий ответ на этот вопрос: президент республики может только назначать по предложению премьер-министра начальника Генштаба и не имеет полномочий освобождать от должности. То есть, этот процесс не может быть разрешен силой закона, как представлено сегодня в заявлении премьер-министра.
В Конституции вообще не предусмотрено полномочие президента освобождать генерал-лейтенанта Оника Гаспаряна от должности по предложению премьер-министра, следовательно, вновь утверждаю, что этот процесс не имеет никакого правового последствия», - отметил Арам Вардеванян.