Արտակ Դավթյանին ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ նշանակելու վերաբերյալ Արմեն Սարգսյանի առարկությունները Նիկոլ Փաշինյանը հիմնավորումներով հետ կուղարկի
11/03/2021 14:30
Նախագահ Արմեն Սարգսյանն իր առարկություններով վերադարձրել է Արտակ Դավթյանին ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ նշանակելու մասին վարչապետի առաջարկությունը։
Կառավարությունից Արմեն Սարգսյանի առարկությունները հիմնավորումներով հետ են ուղարկելու, Aysor.am-ին հայտնեցին վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Հիշեցնենք՝ Նիկոլ Փաշինյանը երեկ միջնորդություն էր ներկայացրել նախագահ Արմեն Սարգսյանին Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնում Արտակ Դավթյանին նշանակելու մասին։
Արտակ Դավթյանը ԶՈՒ ԳՇ պետի պաշտոնը զբաղեցրել է 2018 թվականի մայիսի 24-ից մինչև 2020 թվականի հունիսի 8-ը: 2020 թվականի հուլիսի 16-ին ՀՀ վարչապետի որոշմամբ նշանակվել է ՀՀ ԲՏԱՆ ռազմարդյունաբերության կոմիտեի նախագահ։ 2020 թվականի նոյեմբերի 11-ին ազատվել է այդ պաշտոնից: Դավթյանը 2021թ. մարտի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանի հրամանով նշանակվել էր հատուկ հանձնարարություններով ավագ սպա:

Никол Пашинян вернет президенту предложение о назначении Артака Давтяна начальником ГШ ВС с обоснованием возражений
11/03/2021 14:57
Президент Армении Армен Саркисян вернул с возражениями предложение премьер-министра Никола Пашиняна о назначении на должность начальника Генерального штаба ВС Республики Армения Артака Давтяна.
Правительство с обоснованием возражений Армена Саркисяна вернет предложение премьер-министра, сообщили Aysor.am в департаменте информации и по связям с  общественностью аппарата премьер-министра.
Напомним, вчера Никол Пашинян представил президенту Армену Саркисяну ходатайство о назначении Артака Давтяна на должность начальника Генштаба Вооруженных сил Армении.
Артак Давтян занимал пост начальника Генерального штаба Вооруженных сил с 24 мая 2018 года по 8 июня 2020 года. 16 июля 2020 года решением премьер-министра он был назначен председателем Военно-промышленного комитета Армении. С этой должности был освобожден 11 ноября 2020 года. Давтян 9 марта 2021 года приказом министра обороны Вагаршака Арутюняна был назначен старшим офицером по особым поручениям.