Լոնդոնում չեն հասցնում հաշվել. Ռուսաստանի օդատիեզերական ուժերը Սիրիայում հարձակվել են ԴԱԻՇ-ի վրա
Լոնդոնում տեղակայված «Մարդու իրավունքների սիրիական դիտարան» (SOHR) ոչ կառավարական կազմակերպությունը շարունակում է վերահսկել Ռուսաստանի ավիացիոն գործունեությունը Սիրիայի կենտրոնական և արևելյան հատվածներում, այսպես կոչված, Սպիտակ անապատի շրջանում: Լոնդոնյան դիտորդը պնդում է, որ ամեն օր աճում է Ռուսաստանի օդատիեզերական ուժերի ինքնաթիռների մարտական թռիչքների ինտենսիվությունը, և դրանց հետ աճում են ԴԱԻՇ ահաբեկչական խմբավորման («Իսլամական պետություն», ԻՊ, ԴԱԻՇ՝ Ռուսաստանում արգելված) անդառնալի կորուստները:
SOHR-ի գնահատականներով՝ մարտի 10-ի երեկոյի դրությամբ, միայն նախորդ 24 ժամվա ընթացքում Ռուսաստանի ավիացիան Հալեպ-Համա-Ռաքքա նահանգի եռանկյունու մի քանի նահանգում, ինչպես նաև Դեյր-էզ-Զոր նահանգի անապատային տարածքում, հասցրել է ավելի քան 55 հարված, սպանվել է ԴԱԻՇ-ի 12 մարտիկ, ինչպես նաև ոչնչացվել է ահաբեկիչների ստորգետնյա ապաստարաններն ու մեքենաները:
Վերջին 96 ժամվա ընթացքում Սիրիայի դիտարանը հաշվել է օդատիեզերական ուժերի և ԴԱԻՇ-ի ավելի քան 280 օդային հարձակում և ավելի քան 40 զոհ:
Միևնույն ժամանակ, ընդգծվում է, որ ԴԱԻՇ-ի շարքերում կորուստների իրական թիվը կարող է ավելի մեծ լինել, քանի որ ահաբեկիչների զգալի մասը ոչնչացվում է քարանձավներում և բունկերներում:

В Лондоне не успевают считать: ВКС России обрушились на ИГИЛ в Сирии
Базирующаяся в Лондоне неправительственная организация «Сирийская обсерватория прав человека» (SOHR) продолжает отслеживать активность российской авиации в центральных и восточных районах Сирии, в регионе так называемой Белой пустыни. Лондонский наблюдатель утверждает, что каждый день отмечается увеличение интенсивности боевых вылетов самолётов ВКС РФ, а с ними и растут безвозвратные потери террористической группировки ДАИШ («Исламское государство», ИГ, ИГИЛ — запрещена в России).
Согласно подсчётам SOHR на вечер 10 марта, только за предыдущие 24 часа российская авиация в нескольких квадратах треугольника провинций Алеппо — Хама — Ракка, а также в пустынной местности провинции Дейр-эз-Зор нанесла более 55 ударов, в результате чего было убито 12 боевиков ИГИЛ, а также уничтожены подземные укрытия и транспортные средства террористов.
За последние 96 часов «Сирийская обсерватория» насчитала более 280 авиаударов ВКС и свыше 40 погибших игиловцев.
При этом подчёркивается, что реальное число потерь в рядах ИГИЛ может быть на порядок выше, так как значительная часть террористов ликвидируется внутри пещер и бункеров.