ՄԱԿ. Մյանմայում բողոքի ցույցերի ժամանակ սպանվել է մոտ 70 մարդ
Մյանմայի քաղաքներում ռազմական հեղաշրջման դեմ բողոքի ցույցերը ցրելու ժամանակ սպանվել է առնվազն 67 մարդ, հարյուրավոր մարդիկ տուժել են: Այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի մամուլի քարտուղար Ստեֆան Դյուժարիկը:
«Ըստ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի՝ մարտի 8-ի դրությամբ հաստատվել է, որ մահացել է առնվազն 67 մարդ, ներառյալ՝ կանայք և երեխաներ: Հարյուրավոր մարդիկ տուժել են», - ասել է Դյուժարիկը:
Միևնույն ժամանակ, նա երկրի նոր ղեկավարությանը կոչ է արել դադարեցնել բռնությունները ցուցարարների նկատմամբ և հիշեցրել, որ «ցուցարարների դեմ մարտական զենքի օգտագործումը չի կարող հիմքեր գտնել միջազգային իրավունքի մեջ»:

ООН: На протестах в Мьянме убиты почти 70 человек
В городах Мьянмы при разгоне акций протеста против военного переворота погибли по меньшей мере 67 человек, сотни получили ранения. Об этом в среду, 10 марта, заявил на брифинге пресс-секретарь генсека ООН Стефан Дюжаррик.
«По информации Управления верховного комиссара ООН по правам человека на 8 марта, подтверждена гибель по меньшей мере 67 человек, в том числе женщин и детей. Сотни получили ранения», - отметил Дюжаррик.
При этом он призвал новое руководство страны прекратить насилие против протестующих и напомнил, что «использование боевого оружия против мирных демонстрантов не может найти оснований в международном праве».