ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը  900 հազար դոլար կհատկացնի Հայաստանում աշխատողների իրավունքների «ամրապնդման» համար
11/03/2021 11:38
ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը 900 հազար դոլար կհատկացնի Հայաստանում աշխատողների իրավունքների «ամրապնդման» համար
ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը նախատեսում է 900 հազար դոլար հատկացնել Հայաստանում աշխատողների իրավունքների «ամրապնդմանը» ուղղված միջոցառումների իրականացման համար: Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում է հայերի գործադուլային իրավունքի ապահովմանը, կոլեկտիվ պայմանագրեր կնքելուն, ինչպես նաև արհմիությունների դերը բարձրացնելուն: Russia Today-ը ծանոթացել է դրամաշնորհի նկարագրությանը:
Ինչպես նշված է փաստաթղթում՝ Հայաստանի բնակիչները անբավարար մակարդակում են տեղեկացված իրենց աշխատանքային իրավունքներից: Բացի այդ, նրանք շատ բան չգիտեն արհմիությունների նշանակության մասին այդ իրավունքների պաշտպանության գործում:
Պետդեպի Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և աշխատանքի հարցերով (վերահսկելու համապատասխան նախաձեռնության ընթացքը՝ խմբ.) բյուրոյի ներկայացուցիչների կարծիքով՝ ներկայումս Հայաստանում հիմնադրված կազմակերպությունների աշխատակիցները պետք է ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ իրականացնեն զբաղվածության ոլորտում, ինչպես նաև նրանում, որ նրանց իրավունքների մասին ավելի շատ հիշեցնեն կառավարությանն և գործատուներին:
«Հեղափոխության (2018-ի թավշյա հեղափոխություն, որի արդյունքում Նիկոլ Փաշինյանը դարձել է ՀՀ վարչապետ՝ RT) ընթացքում հայտարարված բարեփոխումների իրականացումը, այժմ հատկապես կարևոր է՝ աճող մտահոգությունների ֆոնին, որ Ռուսաստանը՝ օգտվելով առիթից հնարավորություն կունենան ազդելու քաղաքացիական հասարակության վրա և խոչընդոտելու ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացմանը», - ասվում է տեքստում:
Այսպես, ամերիկյան պետքարտուղարությունը նշել է, որ եթե հանրապետության քաղաքացիները, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների հետ միասին, ավելի իրավասու լինեն աշխատանքային իրավունքի ոլորտում, նրանց համար ավելի հեշտ կլինի հայտնաբերել աշխատանքային աշխարհում առկա խախտումները և բողոքներ ներկայացնել համապատասխան մարմիններ:
«Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և աշխատանքի բյուրոն ընդունում է 900 հազար ԱՄՆ դոլար արժողությամբ ծրագրի հայտեր, որպեսզի աշխատողները և նրանց կազմակերպությունները տեղյակ լինեն իրենց իրավունքների մասին... և կարող են արդյունավետորեն պաշտպանել աշխատողների դիրքերն ու շահերը պետության և գործատուի հետ հարաբերություններում», - ասվում է փաստաթղթում:
Ակնկալվում է, որ ԱՄՆ-ի կողմից ֆինանսավորվող ծրագիրը դրական ազդեցություն կունենա Հայաստանում արհմիութենական ակտիվիստների կարողությունների բարձրացման, տեղական մակարդակում հանրապետությունում միջազգայնորեն ճանաչված աշխատանքային ստանդարտների կատարման մոնիտորինգի և առաջարկվող բարեփոխումների աջակցության վրա:
Դրամաշնորհային մրցույթին կարող են դիմել ԱՄՆ և արտասահմանյան առևտրային, շահույթ չհետապնդող և հասարակական կազմակերպություններ, միջազգային կազմակերպություններ և բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ:

Госдеп США займётся «укреплением» прав трудящихся в Армении
Госдепартамент США планирует выделить $900 тыс. на реализацию мер, направленных на «укрепление» прав трудящихся в Армении. В частности, речь идёт об обеспечении прав армян на забастовки, заключение коллективных договоров, а также о повышении роли профсоюзов. RT ознакомился с описанием гранта.
Как отмечается в документе, жители Армении в недостаточной степени осведомлены о своих трудовых правах. Кроме того, немногое им известно и о том, какое значение в вопросе защиты этих прав имеют профсоюзы.
По мнению представителей бюро Госдепа по вопросам демократии, прав человека и труда — именно оно будет курировать ход соответствующей инициативы — в настоящее время служащие учреждённых в Армении организаций нуждаются в проведении институциональных реформ в сфере занятости, а также в том, чтобы об их правах чаще напоминали правительству и работодателям.
«Реализация реформ, заявленных во время революции («бархатной революции» 2018 года, в результате которой премьер-министром Армении стал Никол Пашинян. — RT), имеет особенно важное значение сейчас, в условиях нарастающих опасений о том, что Россия, воспользовавшись случаем, получит возможность оказывать влияние на гражданское общество и препятствовать осуществлению демократических реформ», — уточняется в тексте.
Так, в американском ведомстве отметили, что если граждане республики вместе с организациями гражданского общества будут более компетентны в области трудового законодательства, им будет проще выявлять нарушения в сфере труда и подавать жалобы в соответствующие органы.
«Бюро по вопросам демократии, прав человека и труда принимает заявки по проекту с бюджетом в размере $900 тыс., нацеленному на обеспечение того, чтобы трудящиеся и их организации знали о своих правах... а также могли эффективно отстаивать позицию и интересы трудящихся в отношениях с государством и работодателем», — говорится в документе.
Предполагается, что финансируемая США программа позитивно скажется на повышении потенциала профсоюзных активистов Армении, обеспечит контроль за выполнением международно признанных трудовых норм в республике на местном уровне, а также поддержит предлагаемые реформы.
Подать заявку на участие в конкурсе на получение гранта могут американские и иностранные коммерческие, некоммерческие и неправительственные организации, международные организации и учреждения высшего образования.