«Հրապարակ». ԼՀԿ-ում սպասում են, որ առաջին քայլը Ծառուկյանն անի
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Չնայած ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը դեռ չի հանդիպել Նիկոլ Փաշինյանի հետ, և չեն քննարկել արտահերթ ընտրությունների հարցը, սակայն, մեր տեղեկություններով, նրանց միջև միջնորդավորված երկխոսություն է ընթանում: Ծառուկյանը համաձայն է արտահերթ ընտրություններին և հնարավոր է մոտ օրերս հայտարարի, որ թեև հուշագիր չի ստորագրում, բայց խոստանում է թեկնածու չառաջադրել, երբ Փաշինյանը հրաժարական տա։
Ի դեպ, երեկ իշխող ուժը խորհրդարան էր ներկայացրել Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների նախագիծը, որից տպավորություն է, որ իշխանությունը պատրաստվում է ընտրությունների։ Ինչ վերաբերում է ԼՀԿ-ին, ապա Էդմոն Մարուքյանն ասաց, որ կուսակցության խորհրդում դեռ չեն քննարկել՝ վարչապետի հրաժարականից հետո նոր թեկնածու առաջադրե՞լ, թե՞ ոչ։ ԼՀԿ-ում սպասում են, որ առաջին քայլը Ծառուկյանն անի։
Հայրենիքի փրկության շարժման մյուս ուժերը թեև բացահայտ չեն ասում, բայց ներսում խոսում են, որ եթե ընտրություններ հայտարարվեն, անգամ Փաշինյանի վարչապետությամբ, ստիպված են մասնակցել։ Ամենաարմատականը ՀՀԿ-ն է, որը հայտարարում է, թե մասնակցելու հարցին կպատասխանեն Փաշինյանի հրաժարականից հետո»։

«Грапарак»: «Светлая Армения» ждет первого шага от Царукяна
Несмотря на то, что председатель партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян пока не встречался с Николом Пашиняном и не обсуждал вопрос внеочередных выборов, между ними идет опосредованный диалог, пишет газета «Грапарак».  По сведениям издания, Царукян согласен с проведением внеочередных выборов и, возможно, в ближайшие дни объявит, что хотя и не подпишет меморандум, но обещает не выдвинуть кандидата в случае отставки Пашиняна.
«Кстати, вчера правящая сила представила в парламент проект внесения изменений в Избирательный кодекс, что свидетельствует о том, что власти готовятся к выборам. Что касается партии «Светлая Армения», то Эдмон Марукян заявил, что Совет партии пока не обсуждал, выдвинет кандидата после отставки Пашиняна или нет. В партии «Светлая Армения» ждут, чтобы первый шаг сделал Царукян.
Другие силы, входящие в «Движение за спасение родины» хотя и не говорят открыто, однако обсуждают, что если будут объявлены внеочередные выборы, то они вынуждены будут участвовать в них, даже при Пашиняне. Самая радикальная – Республиканская партия Армении, которая заявляет, что ответит на вопрос об участии в выборах после отставки Пашиняна», - пишет газета.