Նիկոլ Փաշինյանը կոչ է անում պահել հակահամաճարակային կանոնները, որպեսզի չվերադառնանք նախկին սահմանափակումներին
11/03/2021 11:11
Կառավարության այսօրվա նիստին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կրկին անդրադարձավ կորոնավիրուսային իրավիճակին:
Նա ասաց, որ նոր դեպքերի էական աճ կա:
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն իր հերթին ասաց, որ երեկ իրականացվել է 4285 թեստավորում, որից դրական է եղել 748-ը:
Նախարարի խոսքով՝ այս պահին ակտիվ դեպքերի թիվը 6772 է, որոնցից 901-ը հոսպիտալացված է:
«Այս պահին ունենք ծավալված ինը բժշկական կենտրոն, որոնք սպասարկում են կորոնավիրուսով պացիենտներին, ներկայում մոտ 100 ազատ մահճակալ ունենք, այս օրերին շարունակում ենք ծավալման աշխատանքները», - ասաց նախարարը:
Ավանեսյանի խոսքով՝ պետք է ամեն ինչ անել, որ հիվանդների թիվն ավելի չլինի այն կարողություններից, որոնք ունենք:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ արձագանքեց, թե պետք է հակահամաճարակային կանոնները մաքսիմալ պահել:
«Պետք է մեր խնդիրը լինի, որ մենք շարժվենք այն ճանապարհով, որ սահմանափակումներ սահմանելու անհրաժեշտությույն չլինի: Խնդրում եմ, կոչ եմ անում մեր ժողովրդին առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնել խնդրի վրա, որովհետև մեզնից յուրաքանչյուրի անհատական մոտեցումը էական նշանակություն է ունենալու այս հարցում», - ասաց վարչապետը:

Никол Пашинян призвал максимально соблюдать противоэпидемиологические правила
Сегодня на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян снова обратился к ситуации с коронавирусом.
Он отметил, что наблюдается значительный рост случаев заражения.
Министр здравоохранения Анаит Аванесян в свою очередь сообщила, что вчера было проведено 4285 тестов на коронавирус, из них 748 имели положительный результат.
По словам министра, в данный момент число активных случаев составляет 6772, 901 пациент госпитализирован.
«В настоящее время больных коронавирусом обслуживают девять медицинских центов, сейчас есть порядка 100 свободных коек, работы по развертыванию продолжаются», - сказала министр.
По словам Аванесян, необходимо предпринять меры, чтобы число больных не превысило имеющийся потенциал.
Премьер-министр отметил, что нужно максимально соблюдать противоэпидемиологические правила.
«Мы должны идти по этому пути, чтобы не возникла необходимость вводить ограничения. Я прошу и призываю наш народ обратить особое внимание на эту проблему, поскольку личный подход каждого из нас имеет существенное значение в этом вопросе», - сказал он.