Սյունիքի նախկին մարզպետ. Իշխանությունը փորձում է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի աշխատանքը կանգնեցնել
11/03/2021 13:05
Տպավորություն է, որ իշխանությունը միտումնավոր աշխատանքներ է տանում փլուզումը խորացնելու ուղղությամբ, 5-րդ ալիքի «Հարցազրույցի» տաղավարում ասել է Սյունիքի նախկին մարզպետ, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի խորհրդի անդամ Վահե Հակոբյանը:
«Գուցե դրանով է պայմանավորված, որ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի նկատմամբ կանկրետ ոտնձգություններ են արվում», - նկատել է Հակոբյանը:
Կոմբինատի խորհրդի անդամը տեղեկություն ունի, որ փորձում են կոմբինատի աշխատանքը կանգնեցնել.
«Իրենց հաշվետվություն չեն տալիս՝ դա ինչ հետևանքներ կարող է ունենալ: Երեք տարի է՝ փորձում են: Ինչ եկել են իշխանության, փորձում են էդ կոմբինատի հետ մի բան անել: Սկզբում Նիկոլի մարդիկ փորձում էին մտնել մատակարարների մեջ, կամ, առհասարակ, ինչ-որ մի բան անել: Բոլորի մոտ կարծիք կա, թե կոմբինատը սուպեր կառույց է, որտեղ փողը «բահերով են կրում»: Հետո փորձեցին խոչընդոտել, անընդհատ են փորձել խոչընդոտել: Իրենք հաշվի չեն առնում՝ կոմբինատի աշխատանքի խափանման հետևանքով ինչ կկատարվի»:
Վահե Հակոբյանը նշել է, որ միայն կոմբինատում ավելի քան 5000 աշխատող կա, ընդհանուր առմամբ, կոմբինատից «սնվում է» 25 հազարից ավելի մարդ:
Նա չի բացառել, որ դա Ադրբեջանի հետ գաղտնի պայմանավորվածություն է:
«Հետո անունը դնեն դժգույն, դժբախտ մարզ ու փոխանցեին ադրբեջանցիներին՝ ինչու ոչ», - ասել է Հակոբյանը՝ ավելացնելով, որ Սյունիքը հայաթափում ու քանդում են:

Власти пытаются остановить работу Зангезурского медно-молибденового комбината –  Ваге Акопян
Создается впечатление, что власти преднамеренно ведут работы в направлении усугубления кризиса, заявил бывший губернатор Сюникской области, член Совета Зангезурского медно-молибденового комбината Ваге Акопян в эфире армянского Пятого канала.
«Возможно, этим обусловлены конкретные посягательства на Зангезурский медно-молибденовый комбинат», - отметил Ваге Акопян.
У члена Совета Зангезурского медно-молибденового комбината есть сведения о том, что власти пытаются остановить работу комбината.
«Они не дают себе отчета, к каким последствиям это может привести. Пытаются сделать это уже три года. Как только пришли к власти, пытаются сделать что-то с этим комбинатом. У всех сложилось мнение, что комбинат – это какая-то «супер структура», где «деньги гребут лопатами». Потом они пытались чинить препятствия, постоянно пытались препятствовать работе комбината. Они не учитывают, что произойдет в результате срыва работы комбината», - заявил Ваге Акопян.
Он отметил, что только на комбинате работают 5000 человек, а в целом, комбинат «кормит» более 25 тысяч человек.
Ваге Акопян не исключил, что это тайная договоренность с Азербайджаном.
«Потом назовут Сюник бесцветной, несчастной областью и передадут азербайджанцам, почему бы нет», - сказал Ваге Акопян, отметив, что они хотят изгнать армян и разрушить Сюник.