«HALO Trust»-ի մասին հրապարակումն ուղարկվել է Արցախի ազգային անվտանգության ծառայություն
Արցախի դատախազությունից հայտնում են, որ մարտի 11-ին մի շարք լրատվամիջոցներով տարածվել էր ԱՀ Նախագահի հատուկ հանձնարարություններով ներկայացուցիչ Բորիս Ավագյանի հայտարարությունն այն մասին, որ բրիտանական «HALO Trust» ոչ կառավարական կազմակերպությունը, որն Արցախում զբաղվում էր բարեգործական աշխատանքով, թուրքական հատուկ ծառայություններին է փոխանցել Արցախում առկա ականապատված տարածքների քարտեզը, որն էլ հնարավորություն է տվել 44-օրյա պատերազմի ժամանակ բարեհաջող հաղթահարել Արցախի ՊԲ-ի պաշտպանական ականապատված տարածքները:
«Հիշյալ հրապարակումը ԱՀ դատախազության կողմից այսօր ուղարկվել է ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայություն` ԱՀ քրեական դատավարության օրենսդրությամբ սահմանված ընթացակարգով քննարկելու համար», - նշված է հաղորդագրության մեջ:
Հիշեցնենք, որ «ՀԱԼՈ Թրաստ» ընկերությունը հերքել է՝ թուրքական հատուկ ծառայություններին Արցախում առկա ականապատված տարածքների քարտեզ չեն փոխանցել:

Публикация о британской «HALO Trust» отправлена в Службу национальной безопасности Арцаха
Прокуратура Республики Арцах отправила публикацию о британской организации «HALO Trust» в Службу национальной безопасности Арцаха.
«11 марта ряд СМИ распространили заявление представителя президента Арцаха по особым поручениям Борис Авакян о том, что британская организация «HALO Trust», занимавшаяся благотворительной деятельностью в Арцахе, передала турецким спецслужбам карту заминированных территорий Арцаха, которая позволила им в течение 44-дневной войны успешно преодолеть оборонительные минные поля Армии обороны Арцаха.
Упомянутая публикация отправлена сегодня прокуратурой Республики Арцах в Службу национальной безопасности Республики Арцах для обсуждения согласно процедуре, предусмотренной Уголовно-процессуальным кодексом Республики Арцах», - отмечается в сообщении прокуратуры.
Напомним, организация «HALO Trust» опровергла информацию о передаче турецким спецслужбам карты заминированных территорий Арцаха.