Ամերիկայի հայերը նախազգուշացրել են Բայդենին. «Բաքուն և Անկարան հարձակում են նախապատրաստում Սյունիքի վրա»
12/03/2021 11:57
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) մարտի 11-ին դիմել է Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենին և պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենին՝ նախազգուշացնելով Հայաստանի դեմ սպասվող «ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի» մասին:
«Ադրբեջանը և Թուրքիան նախապատրաստում են հարձակում Սյունիքի վրա: Հայաստանը կդառնա հաջորդ հարձակման թիրախը», - Twitter-ի իր էջում հայտնել է ANCA-ն:
Վերջերս ելույթ ունենալով Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովում (դրանում ընդգրկված են Մերձավոր Արևելքի, Կենտրոնական Ասիայի և Հարավային Կովկասի 10 երկրներ, այդ թվում՝ Ադրբեջանը, Թուրքիան, Իրանը և Պակիստանը՝ խմբ.), Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը նշել է, որ «նոր տրանսպորտային միջանցքը կանցնի Ադրբեջանի պատմական տարածքով՝ Զանգեզուրուով, և կկապի Ադրբեջանի հիմնական մասը երկրի անբաժան մասի՝ Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետությանը և Թուրքիային»:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը արձագանքել է Ադրբեջանի ղեկավարի հայտարարությանը հետևյալ կերպ.
«Զանգեզուրը (Հայաստանի Սյունիքի մարզ՝ խմբ.) անվանելով «Ադրբեջանի պատմական տարածք» և հղում անելով մտացածին «միջանցքին»` Ադրբեջանի նախագահը նման սադրիչ հայտարարությամբ դիտավորյալ խաթարում է նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների իրականացումը: Նման հռետորաբանությունը հակասում է Ադրբեջանի պարտավորություններին և բացահայտ մարտահրավեր է միջազգային իրավունքին և ոչ մի կերպ չի նպաստում տարածաշրջանային կայունության հաստատմանը, ինչը սպառնալիք է տարածաշրջանի բոլոր պետությունների համար»:

Армяне США предупредили Байдена: «Баку и Анкара готовят нападение на Сюник»
Армянский национальный комитет Америки (ANCA) обратился накануне, 11 марта, к президенту Соединённых Штатов Джо Байдену и госсекретарю Энтони Блинкену с предупреждением о готовящейся «азербайджано-турецкой агрессии» против Армении.
«Азербайджан и Турция готовят нападение на (армянский регион) Сюник. Армения станет целью следующей атаки», — говорилось в сообщении ANCA в Twitter.
Выступая недавно на саммите Организации экономического сотрудничества (включает 10 стран Ближнего Востока, Центральной Азии и Южного Кавказа, в том числе Азербайджан, Турцию, Иран и Пакистан. — Ред.), президент Азербайджана Ильхам Алиев указал, что «новый транспортный коридор пройдёт по исторической территории Азербайджана — Зангезуру — и соединит основную часть Азербайджана с неотъемлемой частью страны — Нахичеванской автономной республикой — и Турцией».
МИД Армении отреагировал на заявление азербайджанского лидера следующим образом:
«Называя Зангезур (Сюникская область Армении. — Ред.) „исторической территорией Азербайджана“ и ссылаясь на воображаемый „коридор“, президент Азербайджана таким провокационным заявлением сознательно подрывает выполнение трёхсторонних заявлений от 9 ноября и 11 января. Подобная риторика идёт вразрез с обязательствами Азербайджана и является открытым вызовом международному праву и никоим образом не способствует установлению региональной стабильности, что представляет собой угрозу для всех государств региона».