Մինչև մարտի 19-ն Արտակ Դավթյանը չի կարող համարվել իրավունքի ուժով ԳՇ պետի պաշտոնում նշանակված. սահմանադրագետ
12/03/2021 11:19
Սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանն անդրադարձել է ԳՇ նոր պետի նշանակմանը՝ ընդգծելով, որ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելիս ղեկավարվել են «5+3» բանաձևով: Նրա խոսքով, «5+3» բանաձևով նախատեսված ժամկետն ավարտվում է մարտի 20-ին և մինչև մարտի 19-ն Արտակ Դավթյանը չի կարող համարվել իրավունքի ուժով գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնում նշանակված։
«Հաշվի առնելով իշխող ուժի շտապողականությունը Արտակ Դավթյանին րոպե առաջ գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնում նշանակելու հարցում՝ անհրաժեշտ եմ համարում հիշեցնել, որ Օնիկ Գասպարյանին «պաշտոնից ազատելուց» նրանք ղեկավարվեցին «5+3» բանաձևով (ինչքան էլ դրա հետ համաձայն լինեմ կամ չլինեմ), ուստի իրենց «խրախճանքը» պետք է առնվազն մինչև մարտի 20-ը հետաձգեն։
Ինչ է ենթադրում «5+3» բանաձևը. «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի 35.1-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն, եթե վարչապետը հնգօրյա ժամկետում չի ընդունում հանրապետության նախագահի առարկությունը, ապա հանրապետության նախագահը հնգօրյա ժամկետի ավարտից հետո` եռօրյա ժամկետում, ստորագրում է հրամանագիրը կամ դիմում է Սահմանադրական դատարան:
Հանրապետության նախագահը մարտի 11-ին առարկություններով վերադարձրեց Արտակ Դավթյանին ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ նշանակելու մասին վարչապետի առաջարկությունը։ Նույն օրը ստացվեցին վարչապետի հիմնավորումերը նախագահի առարկությունների վերաբերյալ: Այնուհետև հանրապետության նախագահը հայտարարեց, որ չի ստորագրելու հրամանագրի նախագիծը և չի դիմելու Սահմանադրական դատարան։
Հետևաբար՝ «5+3» բանաձևով նախատեսված ժամկետն ավարտվում է մարտի 20-ին և մինչև մարտի 19-ն Արտակ Դավթյանը չի կարող համարվել իրավունքի ուժով գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնում նշանակված», - ֆեյսբուքյան էջում գրել է Մելոյանը։

До 19 марта Артак Давтян не может считаться назначенным на должность начальника Генштаба силой закона – эксперт по конституционному праву
12/03/2021 11:56
Эксперт по конституционному праву Гоар Мелоян обратилась к назначению нового начальника Генштаба ВС Армении, подчеркнув, что при освобождении Оника Гаспаряна от должности они руководствовались формулой «5+3».
По ее словам, предусмотренный формулой «5+3» срок истекает 20 марта, и до 19 марта Артак Давтян не может считаться назначенным на должность начальника Генштаба силой закона.
«Учитывая поспешность правящей силы как можно быстрее назначить Артака Давтяна на пост начальника Генштаба, считаю необходимым напомнить, что при «освобождении от должности» Оника Гаспаряна они руководствовались формулой «5 + 3» (как бы я ни была согласна с этим или нет), посему им придется отложить свой «пир» как минимум до 20 марта.
Что предполагает формула «5 + 3»:
Согласно части 3 статьи 35.1 закона «О военной службе и статусе военнослужащего», если премьер-министр в пятидневный срок не принимает возражение президента, то по истечению пятидневного срока в течение трех дней президент подписывает указ или обращается в Конституционный суд.
Президент республики 11 марта вернул с возражениями предложение премьер-министра назначить Артака Давтяна начальником Генерального штаба Вооруженных сил РА. В тот же день были представлены обоснования премьер-министра относительно возражений президента. Затем президент республики объявил, что не подпишет проект указа и не обратится в Конституционный суд.
Следовательно, срок, предусмотренный формулой «5 + 3», истекает 20 марта, и до 19 марта Артак Давтян не может считаться назначенным на должность начальника Генштаба в силу закона», написала на своей странице в Facebook Гоар Мелоян.