ԵՄ-ն քննարկում է օտարերկրացիներին էլեկտրոնային վիզա տրամադրելու հնարավորությունը
Եվրահանձնաժողովը սկսում է խորհրդակցություններ երրորդ երկրների քաղաքացիների համար ԵՄ մուտք գործելու էլեկտրոնային վիզաների ներդրման հնարավորության վերաբերյալ՝ օտարերկրացիների անձնագրերում փակցված թղթե «պիտակների» փոխարեն: Այս մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը:
«Քննարկվող փոփոխությունները ներառում են թվային վիզայի ներդրում, որը կփոխարինի ներկայումս օգտագործվող թղթե վիզայի կպչուն պիտակին և թույլ կտա յուրաքանչյուրին, ով նախատեսում է մեկնել ԵՄ, ամբողջովին առցանց մուտքի արտոնագիր ստանալ», - ասված է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ առանց թղթի և առանց շփման ընթացակարգը ժամանակ և գումար կխնայի այն մարդկանց համար, որոնք նախատեսում են ճանապարհորդել, ինչպես նաև հյուպատոսական գրասենյակների՝ միաժամանակ ապահովելով ԵՄ արտաքին սահմանների անվտանգության բարձր մակարդակ: Այս նախաձեռնությունը լիովին համահունչ է Եվրոպական հանձնաժողովի՝ Եվրամիության հանրային ծառայությունների մեծ մասը արդիականացնելու և թվայնացնելու մտադրությանը:
Այս հարցի վերաբերյալ հանրային խորհրդակցությունները կտևեն մարտի 11-ից հունիսի 3-ը: Եվրահանձնաժողովը կներկայացնի իր առաջարկները՝ հիմնվելով այս քննարկման արդյունքների վրա, մինչև 2021 թվականի ավարտը:

В ЕС обговаривают возможность введения электронных виз для иностранцев
Европейская Комиссия начинает консультации о возможности введения электронных виз на въезд в ЕС для граждан третьих стран, вместо бумажных «стикеров», которые сейчас проставляются в паспортах иностранцев. Об этом в четверг, 11 марта, сообщила пресс-служба Европейской Комиссии.
«Изменения, которые сейчас рассматриваются, включают введение цифровой визы, которая заменит бумажный визовый стикер, используемый сейчас, и позволит всем, кто планирует поездки в ЕС, подавать заявки на получение виз полностью в режиме онлайн», - говорится в сообщении.
Отмечается, что небумажная и бесконтактная процедура позволит сэкономить время и деньги для людей, которые планируют путешествия, а также для консульских учреждений, одновременно обеспечивая высокий уровень безопасности на внешних границах ЕС. Эта инициатива полностью соответствует намерению Еврокомиссии модернизировать и перевести в «цифру» большинство общественных услуг в Евросоюзе.
Общественные консультации по этому поводу продлятся с 11 марта по 3 июня. Свои предложения по результатам этого обсуждения Еврокомиссия представит до конца 2021 года.