«Ժողովուրդ». Պատրոն Դավոյի քրեական գործով ՊՆ պաշտոնատար անձինք են հրավիրվել ԱԱԾ և հարցաքննվել
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ Դավիթ Գալստյանին՝ Պատրոն Դավոյին առնչվող քրեական գործով ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտոնատար անձինք են հրավիրվել ԱԱԾ և հարցաքննվել: Թերթի հետ զրույցում տեղեկությունը հաստատել է նաև Դավիթ Գալստյանի պաշտպան Արմեն Հարությունյանը, սակայն նախաքննության գաղտնիությունից ելնելով՝ չցանկացավ անուններ տալ:
«Ժողովուրդ» օրաթերթին, այնուամենայնիվ, հաջողվել է իր աղբյուրներից պարզել, որ ԱԱԾ-ն հարցաքննության է հրավիրել նաև ՀՀ ԶՈՒ սպառազինության վարչության պետ, գեներալ-մայոր Պողոս Պողոսյանին, քանի որ նա եղել է զենքերի գնման հանձնաժողովի կազմում:
Պաշտպան Արմեն Հարությունյանը «Ժողովուրդ» օրաթերթին հայտնել է, որ այս ընթացքում Դավիթ Գալստյանը մի քանի անգամ ցուցմունքներ է տվել ԱԱԾ-ում և ասել՝ չի ընդունում մեղադրանքը: Հարությունյանի խոսքով՝ իրենք առաջիկայում Դավիթ Գալստյանի խափանման միջոց կալանավորումը փոխելու մասով պատրաստվում են դիմել ՀՀ վճռաբեկ դատարան:
Հայաստանին զենք մատակարարող Դավիթ Գալստյանը, ով առավել հայտնի է Պատրոն Դավո մականունով, պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի խորհրդականն էր:
Նրա «Մոսսթոն էնջինիերինգ» ընկերությունը, ըստ ԱԱԾ-ի, Պաշտպանության նախարարության հետ կնքել է պայմանագիր՝ պարտավորվելով 2018 թվականին բանակին մատակարարել 1983-86 թվականների արտադրության հրանոթի համապատասխան տրամաչափի արկեր, բայց մատակարարել է 1977 թվականի չեխական արտադրության մեկ այլ տեսակի հրանոթի արկեր, որոնք էապես զիջել են մարտավարական հատկանիշներով, և կիրառելու դեպքում անհնար է եղել լուծել մարտական խնդիրներ»։

«Жоховурд»: Ряд должностных лиц Минобороны допрошены в СНБ по уголовному делу Давида Галстяна
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что по уголовному делу в отношении Давида Галстяна (Патрон Даво) ряд должностных лиц министерства обороны были вызваны в Службу национальной безопасности и допрошены. Эту информацию в беседе с изданием подтвердил также адвокат Давида Галстяна Армен Арутюнян, однако исходя из тайны следствия, не захотел называть имена.
Изданию, тем не менее, удалось выяснить, что на допрос в СНБ был приглашен также начальник управления вооружений ВС, генерал-майор Погос Погосян, поскольку он входил в комиссию по закупке вооружений.
Адвокат Армен Арутюнян сообщил также, что за это время его подзащитный несколько раз дал показания в СНБ и сказал, что не признает предъявленное обвинение. По словам Арутюняна, они намерены в ближайшее время обратиться в Кассационный суд по вопросу изменения меры пресечения Давиду Галстяну.
Давид Галстян, известный как Патрон Даво, поставлял оружие Армении и был советником бывшего министра обороны Давида Тонояна.
Согласно сообщению СНБ, его компания «Moston Engineering» заключила с министерством обороны договор и обязалась поставить в 2018 году армии артиллерийские снаряды для пушек 1983-1986 годов, однако были поставлены снаряды для чешских пушек 1977 года, которые значительно уступали по боевому качеству, и при их применении невозможно было решить боевые задачи.