Հարավային Աֆրիկայում մահացել է զուլուսների թագավորը
Զուլուսների թագավոր Գուդվիլ Զվելիտինին մահացել է ուրբաթ Հարավային Աֆրիկայի հիվանդանոցներից մեկում: Այս մասին հայտնում է տեղական News24 պորտալը՝ հղում անելով թագավորական ընտանիքի:
«Դիաբետի բուժման հիվանդանոց ընդունված թագավոր Գուդվիլ Զվելիտինին կյանքից հեռացել է մարտի 12-ի վաղ առավոտյան», - ասված է հայտարարության մեջ: Նա 72 տարեկան էր:
Գուդվիլ Զվելիտինին հոր մահից հետո հռչակվել էր զուլուսների թագավոր 1968 թվականին և թագադրվել 1971-ին: Զուլուսյան գահը համարվում է ամենահեղինակավորը Հարավային Աֆրիկայի ավանդական առաջնորդների շրջանում:

В ЮАР умер король зулусов
Король зулусов Гудвилл Звелитини умер в пятницу в больнице в Южно-Африканской Республике. Об этом сообщил местный новостной портал News24 со ссылкой на королевскую семью.
«Помещенный в госпиталь для лечения диабета, король Гудвилл Звелитини скончался ранним утром 12 марта», - говорится в заявлении двора. Ему шел 72-й год.
Гудвилл Звелитини был провозглашен королем зулусов в 1968 году после смерти отца и был коронован в 1971 году. Зулусский престол считается самым престижным среди традиционных лидеров ЮАР. У Гудвилла Звелитини было шесть жен и 28 детей.