Նոր զարգացումներ. ՄԻԵԴ-ը հայ գերիների հարցով ծանուցել է ԵԽ Նախարարների կոմիտեին
Մարտի 9-ին Եվրոպական դատարանը, հիմք ընդունելով ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի բազմաթիվ դիմումները, ինչպես նաև հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանի կառավարությունը բազմիցս խախտել է Եվրոպական դատարանի սահմանած ժամկետները և չի տրամադրել ամբողջական տեղեկություն, որոշում է կայացրել Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների և պահվող քաղաքացիական անձանց իրավունքների ոտնահարումների խնդրի մասին ծանուցել ԵԽ Նախարարների կոմիտեին:
Գերիների մի մասով Եվրոպական դատարանի՝ Ադրբեջանի դեմ միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին որոշումները դեռևս ուժի մեջ են։
Միջանկյալ միջոցի որոշումներով Եվրոպական դատարանը պարտավորեցրել էր Ադրբեջանին տրամադրել տեղեկություն գերեվարված անձանց պահման պայմանների, առողջական վիճակի, ինչպես նաև նրանց վերադարձի ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցների մասին։
Ինչ վերաբերում է ՀՀ դեմ ներկայացված միջանկյալ միջոցների պահանջներին՝ Եվրոպական դատարանը նշել է, որ հաշվի առնելով ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված տեղեկության բնույթը՝ Դատարանը որոշել է չկիրառել միջանկյալ միջոցներ, և հետևաբար այս մասով անհրաժեշտություն չի գտել հարցի մասին ծանուցել Նախարարների կոմիտեին։

ЕСПЧ известил Комитет министров СЕ о вопросе армянских пленных
Европейский суд по правам человека 9 марта, приняв за основание многочисленные заявления представителя Армении в ЕСПЧ, а также учитывая то обстоятельство, что правительство Азербайджана неоднократно нарушало установленные Европейским судом сроки и не предоставляло полноценной информации, принял решение известить Комитет министров Совета Европы о нарушениях прав удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и гражданских лиц.
Решения Европейского суда по правам человека о применении промежуточной меры в отношении Азербайджана по части пленных все еще остаются в силе.
Согласно решениям о применении промежуточных мер, ЕСПЧ обязал Азербайджан предоставить информацию о пленных, условиях их содержания, состоянии здоровья, а также предпринимаемых мерах для их возвращения.
Что касается представленных требований о применении промежуточной меры против Армении, Европейский суд отметил, что учитывая характер предоставленной правительством Армении информации, Суд решил не применять промежуточные меры, следовательно, нет необходимости извещать об этом Комитет министров.