ԱՄՆ-ն հանդես է եկել Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցների օգտին
Վաշինգտոնը մտադիր է համոզել Եվրամիությանը համատեղ կիրառել լրացուցիչ պատժամիջոցներ Ռուսաստանի Դաշնության դեմ՝ ընդդիմության առաջնորդ Ալեքսեյ Նավալնիի շուրջ ստեղծված իրավիճակի պատճառով: Այս մասին ուրբաթ՝ մարտի 12-ին, ճեպազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով օգնական Ջեյք Սալիվանը:
Պաշտոնյայի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն նախատեսում է «հաշիվ ներկայացնել» Մոսկվային իր անբարյացակամ քայլերի համար, այդ թվում՝ Նավալնիի հետ կապված:
«Եթե նայեք Ռուսաստանին և Չինաստանին, ապա նա (Սպիտակ տան ղեկավար Ջո Բայդենը՝ խմբ.) սկսել է հետապնդել Ռուսաստանի նկատմամբ հաստատուն գիծը, այդ թվում՝ աշխատելով եվրոպացիների հետ», - ասել է Սալիվանը:

США выступили за новые санкции против России
Вашингтон намерен убедить Евросоюз совместно ввести дополнительные санкции против РФ из-за ситуации вокруг оппозиционера Алексея Навального. Об этом на брифинге в пятницу, 12 марта, заявил помощник президента США по национальной безопасности Джейк Салливан.
По словам чиновника, в планах США «выставить цену» Москве за ее недружественные шаги, в том числе по Навальному.
«Если вы взглянете на Россию и Китай, то он (глава Белого дома Джо Байден - ред.) стал проводить твердую линию в отношении России, в том числе работая с европейцами», - отметил Салливан.