Առանց փորձառու պահեստազորի պատերազմում հաղթելու հնարավորություն չի լինելու. Տիգրան Աբրահամյան
Մի քանի անգամ առիթ ունեցել եմ առաջարկել Պաշտպանության նախարարությանը, ԶՈւ Գլխավոր շտաբին, որպեսզի Հայաստանում և Արցախում անցկացվող զորավարժություններին մասնակից դարձնեն նաև պահեստազորայիններին, այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Հենակետ» վերուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը:
«Բայց սա այն հարցերից է, որի բարձրաձայնումը ինձ երբեք չի հոգնեցնում։
Քանի որ ՀՀ ԶՈւ պատրաստության 2021թ. առաջին կիսամյակի պլանի համաձայն՝ մարտի 16-ից 20-ը ՀՀ զինված ուժերի բոլոր օպերացիոն ուղղություններում անցկացվելու են մարտավարական և մարտավարամասնագիտական համատեղ զորավարժություններ, ապա թեմային ևս մեկ անգամ կանդրադառնամ։
Նույնիսկ նախնական վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ վերջին պատերազմում մեր հիմնական խնդիրներից մեկը կանոնավոր զորքերի և պահեստազորայինների/կամավորական ջոկատների ոչ ներդաշնակ գործողություններն էին։
Դեռ չեմ խոսում պատերազմի դեպքում կանոնավոր ստորաբաժանումների լրակազմերի մասին։
ԶՈՒ պատրաստության պլանում անհրաժեշտ է կանոնավոր զորքերի մարտավարական պարապմունքներին, հրաձգությանը, զորավարժությունների անցկացմանը ներգրավել նաև պահեստազորայիններին/կամավորական ջոկատներին։
Կամավորական ջոկատներ ասելով, այս դեպքում նկատի ունեմ դեռ 90-ականներից ձևավորված, սակայն արդեն ինստիտուցիոնալ բնույթ կրող խմբերին՝ Դաշնակցության, Սև հովազներ և այլն։
Ի դեպ, որքան տեղյակ եմ, նրանցից որոշները, պատերազմի ավարտից հետո էլ շարունակում են մարտական հերթապահություն կրել, մի մասը՝ այն իրականացնում էին նաև պատերազմից առաջ։
Նույնիսկ ոչ մասնագիտական շրջանակներին էլ արդեն պարզ է, որ առանց լուրջ, փորձառու, մարտական պահեստազորի պատերազմում հաղթելու հնարավորություն չի լինելու։
Իսկ դա նշանակում է, որ զինված ուժերի պատրաստության, մարտունակության բարձրացման ցանկացած միջոցառման պետք է մասնակից լինեն նաև պահեստազորայինները։
Այլ տարբերակ չունենք էլ», - գրել է Աբրահամյանը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը պատրաստվում է զորավարժությունների. դրանք կանցկացվեն մարտի 16-ից 20-ը, կընդգրկեն շուրջ 7500 զինծառայող, կներգրավվեն նաև օդային հարձակման միջոցներ։

Без опытного боевого резерва возможности победить в войне не будет – Тигран Абрамян
Несколько раз у меня был повод предложить министерству обороны, Генеральному штабу Вооруженных сил, чтобы в проводимые в Армении и Арцахе военные учения вовлекались также резервисты. Об этом написал на своей странице в Facebook руководитель аналитического центра «Энакет», бывший советник президента Арцаха по вопросам безопасности Тигран Абрамян.
«Однако это один из вопросов, который я никогда не устаю поднимать.
Поскольку, согласно плану подготовки ВС Армении на первое полугодие 2021г., с 16 по 20 марта на всех операционных направлениях Вооруженных сил Армении пройдут совместные тактические и тактико-профессиональные военные учения, обращусь к этой теме еще раз.
Даже предварительные анализы показывают, что одной из основных наших проблем в последней войне были негармоничные действия регулярных войск и резервистов / добровольческих отрядов. Не говоря уже о пополнении регулярных подразделений в случае войны.
В плане подготовки Вооруженных сил необходимо вовлечь в тактические занятия регулярных войск, стрельбу, проведение учений также резервистов/добровольческие отряды.
Говоря о добровольческих отрядах, в данном случае я имею в виду группы, которые сформировались с 90-х годов, но уже имеют институциональный характер – такие, как АРФ «Дашнакцутюн», «Черные пантеры» и так далее.
Кстати, насколько мне известно, некоторые из них продолжают нести боевое дежурство и после окончания войны, а некоторые это делали и до войны.
Даже в непрофессиональных кругах уже понимают, что без серьезного, опытного боевого резерва возможности победить в войне не будет.
А это означает, что в любых мероприятиях по подготовке и повышению боеспособности ВС должны принимать участие также резервисты.
Иного варианта у нас и нет», - написал Тигран Абрамян.
Напомним, Армения готовится к военным учениям, которые будут проведены 16-20 марта по всем операционным направлениям. К учениям привлечены 7500 военнослужащих, а также средства ПВО и авиация.