ՀՀ փաստաբանների պալատն իր զորակցությունն է հայտնել Արման Թաթոյանին
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմին պետական բյուջեից հատկացվող միջոցների վերաբերյալ կարգավորումները փոփոխության ենթարկելու ՀՀ կառավարության նախաձեռնությունն առաջ է բերում խորը մտահոգություն, այս մասին ասված է Հայաստանի Հանրապետության փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանի տարածած հայտարարությունում։
«Այդ կարգավորումները Մարդու իրավունքների պաշտպանի անկախ և արդյունավետ գործունեության կարևոր երաշխիք են: Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմին հատկացվող միջոցների չափն առանց որևէ սահմանափակման պետական այլ մարմինների հայեցողությամբ պայմանավորելը վտանգում է այդ երաշխիքները:
Հաշվի առնելով Մարդու իրավունքների պաշտպանի (ՄԻՊ) գործառութային առանձնահատկությունները և առանձնակի դերն անձանց իրավունքների պաշտպանության գործում՝ առաջարկվող փոփոխությունները հղի են ՄԻՊ-ի՝ որպես սահմանադրական մարմնի, և ՄԻՊ աշխատակազմի բնականոն աշխատանքի խաթարմանը, ինչը կարող է, որպես հետևանք հանգեցնել երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակի վատթարացմանը:
Հատկապես մտահոգիչ են փոփոխությունների նախաձեռնումը խտրական վերաբերմունքի հիմքով, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ պետական մարմինների համար անբարեհաճ գործունեությամբ պայմանավորված լինելու մասին տեղեկությունները:
Ի թիվս այլոց, բարձր գնահատականի է արժանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի հետևողական գործունեությունը միջազգային հարթակներում՝ քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության հարցերը բարձրաձայնելու և առաջ մղելու հարցում, ինչն առավել կարևոր նշանակություն ստացավ 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունների ողջ ընթացքում և դրանից հետո:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության միջամտությունը կամ դրա համար անհամաչափ սահմանափակումներ ստեղծելը կարող է բացասական անդրադառնալ ինչպես երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակի վրա, Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեությանը միջազգային հարթակներում, այնպես էլ՝ Հայաստանի Հանրապետության վարկին արտաքին աշխարհում:
Հայաստանի Հանրապետության փաստաբանների պալատը հայտնում է իր զորակցությունը Մարդու իրավունքների պաշտպանին և առաջարկում է ՀՀ գործադիր իշխանությանը՝ առկա մտահոգությունների հաշվառմամբ վերանայել ՄԻՊ վերաբերյալ բացասական դիրքորոշումը (վերաբերմունքը) և չեղարկել քննադատության առարկա օրենսդրական նախաձեռնությունը»,-ասված է Զոհրաբյանի հայտարարությունում։
Կառավարությունն այսօր պարզաբանմամբ էր հանդես եկել՝ հորդորելով ՄԻՊ ֆինանսավորման կրճատման նախագիծը չկապել քաղաքական գործընթացների կամ անձերի հետ։

Палата адвокатов Армении поддержала омбудсмена Армана Татояна
Инициатива правительства об изменении регулирования финансов, выделяемых из государственного бюджета аппарату Защитника прав человека, вызывает глубокую обеспокоенность, говорится в заявлении председателя Палаты адвокатов Армении Ара Зограбяна.
«Данные регулировки – важный гарант независимой и эффективной деятельности Защитника прав человека. Изменение размера выделяемых аппарату Защитника прав человека средств ставит под угрозу эти гарантии.
Учитывая функциональные особенности и особую роль Защитника прав человека в деле защиты прав лиц, предлагаемые изменения чреваты нарушением нормальной деятельности как Защитника прав человека в качестве конституционного органа, так и аппарата омбудсмена, что может, как следствие, привести к ухудшению состояния защиты прав человека в стране.
Особенную обеспокоенность вызывает инициирование изменений на основе дискриминационного отношения, а также сведения о том, что они обусловлены неугодной государственным органам деятельностью защитника прав человека.
В числе прочего, достойна высокой оценки последовательная деятельность омбудсмена на международных платформах – в вопросе озвучивания и продвижения вопросов защиты прав граждан, что получило более важное значение в ходе и после военных действий, развязанных Азербайджаном в 2020 году.
Вмешательство в деятельность защитника прав человека или создание для этого несоразмерных ограничений может негативно сказаться как на состоянии Защиты прав человека в стране, деятельности Защитника прав человека Армении на международных платформах, так и на репутации Республики Армения во внешнем мире.
Палата адвокатов Республики Армения выражает свою поддержку Защитнику прав человека и предлагает исполнительной власти Армении с учетом имеющихся опасений пересмотреть отрицательную позицию (отношение) к омбудсмену и аннулировать ставшую предметом критики законодательную инициативу», - говорится в заявлении Ара Зограбяна.
Правительство Армении выступило сегодня с разъяснением, призвав не связывать проект о сокращении бюджета Защитника прав человека с политическими процессами или личностями.