Բուլղարիան մայիսից բաց կլինի զբոսաշրջիկների համար
Բուլղարիան բացում է տուրիստական նոր սեզոն, հանգստացողների համար կներդրվեն բնակության և սնունդ ստանալու հատուկ կանոններ: Այս մասին հայտարարել է երկրի զբոսաշրջության նախարար Մարիանա Նիկոլովան Facebook-ում:
Նրա խոսքով՝ զբոսաշրջության արդյունաբերության օբյեկտները կարող են նախապատրաստվել մայիսյան արձակուրդներին, և բոլոր հակահամավարակային միջոցառումներն առաջիկայում կհայտարարվեն Առողջապահության նախարարության կողմից:
Բացի այդ, իշխանությունները պայմաններ կստեղծեն օտարերկրյա քաղաքացիների մուտքի համար և նախապես կտեղեկացնեն նրանց, ասել է Նիկոլովան:
Նախարարն ընդգծել է, որ Բուլղարիա այցելել ցանկացողներին կտրամադրվեն «կանաչ միջանցքներ»՝ բնակության վայր անվտանգ անցման համար: COVID անձնագրեր ունեցողները, որոնք մշակվում են Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից, կկարողանան օգտվել այս ծառայությունից:
«Կանաչ միջանցքը» երաշխավորված է յուրաքանչյուր զբոսաշրջիկի համար, որը ցանկանում է այցելել երկիր, և որը, ըստ պատվաստման անձնագրի, կա՛մ պատվաստված է կորոնավիրուսի դեմ, կա՛մ հիվանդ է եղել և ունի հակամարմիններ, կա՛մ ունի բացասական ՊՇՌ թեստ:

Болгария с мая открывается для туристов
Болгария с 1 мая открывает новый туристический сезон, для отдыхающих будут введены специальные правила проживания и питания. Об этом в воскресенье, 14 марта, сообщила министр туризма страны Марьяна Николова в Facebook.
По ее словам, объекты туристической отрасли могут начинать подготовку к майским праздникам, а все противоэпидемические меры будут объявлены в ближайшее время Минздравом.
Кроме того, власти разработают условия для въезда иностранных граждан и сообщат о них заранее, отметила Николова.
Министр подчеркнула, что желающим посетить Болгарию будут обеспечены «зеленые коридоры» для безопасного проезда к месту проживания. Воспользоваться такой услугой смогут владельцы COVID- паспортов, которые разрабатывает Еврокомиссия.
«Зеленый коридор» гарантирован каждому туристу, который хочет посетить страну и который, согласно паспорту вакцинации, либо привит от коронавируса, либо переболел и имеет антитела, либо имеет отрицательный ПЦР-тест.