Հրադադարի համաձայնագրի լրիվ իրականացումը հիմք կտրամադրի առաջ գնալ ԼՂ կոնֆլիկտի գործընթացում. ԵԱՀԿ գործող նախագահ
16/03/2021 12:03
Տարածաշրջանային իրավիճակը փոխվել է նոյեմբերի 10-ի հրադադարի համաձայնագրից հետո, այս մասին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների համար հայտարարությամբ հանդես եկավ ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեդիայի ԱԳ նախարար Անն Լինդեն։
«Ես ողջունում եմ հրադադարը։ Հրադադարի համաձայնագրի լրիվ իրականացումը հիմք կտրամադրի առաջ գնալ կոնֆլիկտի գործընթացում», - ասաց ԵԱՀԿ գործող նախագահը։
Նա ողջունեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աշխատանքն ու ԵԱՀԿ անձնական ներկայացուցչի ջանքերը՝ գտնելու երկարաժամկետ կայուն լուծում։
«Մի քանի հարց դեռ կարոտ է լուծման։ Այս փուլում կարևոր է նաև հարգանք դրսևորել միջազգային իրավունքի հանդեպ, ներառյալ՝ մարդասիրական իրավունքը», - ասաց նա։

Full implementation of ceasefire agreement to help advancing in conflict settlement process – OSCE CiO
16/03/2021 12:12
Situation in the region has changed after the November 10 ceasefire agreement, OSCE Chairperson-in-Office Ann Linden said after the meeting with Armenia’s FM Ara Aivazian.
“I hail the ceasefire. The full implementation of the ceasefire agreement will create basis to advance in the conflict process,” OSCE CiO said.
She also hailed the work of the OSCE Minsk Group and the efforts of the personal representative in finding lasting stable resolution.
“Few issues are yet to be solved. In this phase it is also important to show respect toward international right, including the humanitarian right,” she said.
Linden also urged the sides to settle the issues in peaceful way.