ԱԳՆ-ի ընդհանուր կուրացիայի տակ պետք է լինեն նաև պառլամետական, եկեղեցական, ռազմական դիվանագիտությունը. միջազգայնագետ
16/03/2021 10:24
Միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը ֆունկցիաներ է առանձրացրել, որոնցով օժտելու դեպքում ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության աշխատանքն արդյունավետ կլինի:
«Եթե ուզում ենք մեր ԱԳՆ-ն առավել էֆֆեկտիվ աշխատի, մենք պետք է նրան օժտենք հետևյալ ֆունկցիաներով.
1. Մեր ԱԳՆ-ն Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կուրատորը պետք է լինի ոչ միայն դիվանագիտության, այլև ամբողջ արտաքին քաղաքականության։ Նրա ընդհանուր կուրացիայի տակ պետք է լինեն նաև պառլամետական, եկեղեցական, ռազմական դիվանագիտությունը և այլն։ Սա պարտադիր նախապայման է:
2. Առանց ԱԳՆ-ի հետ համաձայնեցված տեքստի, որևէ պատգամավոր չպետք է որևէ ելույթ ունենա միջագային հարթակներում, որևէ վարչության պետք չպետք է Բրյուսելում կամ Մոսկվայում իր գործընկերոջ հետ հարց քննարկի՝ առանց ԱԳՆ ընդհանուր ուղենիշների։
3. ԱԳՆ-ն պետք է «աշխատացնի» նաև վարչապետին։ Մշտապես պետք է ասի՝ այս մարդու հետ խոսի, նրա հետ մի խոսի, սա ասա, սա՝ մի ասա։ Ամեն վարչապետ չէ, որ կարող է արտաքին քաղաքականությունից գլուխ հանել և դա փաստ է։ Դրա համար էլ պետք է նրան մշտապես ուղղորդել, նրա արտաքին քաղաքական աշխատանքը համակարգել։
4. ԱԳ նախարարը պետք է լինի երկրի ամենաազդեցիկ դեմքերից մեկը։ Հեղինակություն, ցանկալի է ոչ կադրային դիվանագետ՝ քաղաքական ծանրքաշային:
5. ԱԳՆ-ն յուրաքանչյուր գերատեսչությունում պետք է ներկայացուցիչ ունենա՝ համակարգելու արտաքին կապերի բլոկը:
6. Դեսպաններ պետք է նշանակվեն լավագույնները՝ անկախ դիվանագետ լինելու հանգամանքից:
7. Դիվանագետների հետ՝ մինչ գործուղման մեկնելը, պարտադիր պետք է աշխատեն ընդունող երկրի վերաբերյալ մասնագետներն ու ԱԱԾ-ն:
8. Ոչ ոք այդքան ընդհանրություն չունի, որքան ԱԱԾ-ն և ԱԳՆ-ն: Նրանց ինտեգրված համագործակցությունը այլընտրանք չունի:

Armenia’s MFA should be granted additional functions to work more effectively – expert
Expert on international affairs Suren Sargsyan referred in a Facebook post to functions necessary for the MFA to work more effectively.
“If you want our MFA work more effectively, we must grant it the following functions:
1. Our MFA must be the curator of Armenia’s foreign policy not only in diplomacy but the whole foreign policy. Parliamentary, church, military diplomacy must be curated by it. It is a mandatory precondition.
2. Neither of deputies shpuld deliver any speech in international platforms with a text not agreed with the MFA, no head of department must discuss any issue with counterparts in Brussels or Moscow without general guidelines from the MFA.
3. The MFA must “make” the PM work. It must always tell him to speak with this person, not to speak with this one, say this, do not say this. Not all PMs understand foreign policy and it is a fact. This is why he should always be directed and his foreign policy work coordinated.
4. Foreign minister must be one of the influential people in the country. Authority, preferably not staff diplomat – political heavyweight.
5. The MFA should have its representative in all agencies to coordinate the foreign ties sector.
6. Only the best ones should be appointed as ambassadors – irrespective of being diplomats.
7. Experts on countries and NSS must work with diplomats before their departure.
8. No one has as commonalities as the NSS and the MFA. Their integrated cooperation has no alternative. This list in reality is big and continuous,” the expert wrote.