ՀԿԵ-ի գույքի գողությունների և չարամիտ վնասելու դեպքերն աճել են 2,5 անգամ
Այս տարվա հունվարի 1-ից մարտի 15-ը «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության ենթակայության տակ գտնվող ենթակառուցվածքի դեմ արձանագրվել է ապօրինի գործողությունների 22 դեպք, ինչը 2,5 անգամ գերազանցում է 2020 թվականի նույն ժամանակահատվածում գրանցված միջադեպերի թիվը: Այդ թվում գրանցվել են գողության, գողության փորձի, ՀԿԵ-ի գույքի, ենթակառուցվածքի, շարժակազմի վնասման դեպքեր, որոնք ուղղակիորեն սպառնում են գնացքների երթևեկության անվտանգությանը:
Հիմնականում արձանագրվում են էլեկտրական և կապի մալուխների գողության և անօրինական ազդեցության այլ դեպքեր: Բոլոր հայտնաբերված դեպքերում ընկերությունը ակտիվորեն համագործակցում է հանրապետության իրավապահ մարմինների և տեղական իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ` չարագործներին հայտնաբերելու և հետագայում նմանատիպ դեպքերը կանխելու համար:
2020 թվականին երկաթուղում գրանցվել է 31 նմանատիպ դեպք:
ՀԿԵ-ում վստահ են, որ հասարակության կողմից երկաթուղային ենթակառուցվածքի նկատմամբ պատասխանատու վերաբերմունքը թույլ կտա ապահովել գնացքների երթևեկության անվտանգության պատշաճ մակարդակը, ինչպես նաև ընկերության և քաղաքացիների գույքի պահպանությունը:

Число краж и случаев злонамеренной порчи имущества ЮКЖД возросло в 2,5 раза
С 1 января текущего года по 15 марта зафиксировано 22 случая противозаконных действий против подведомственной инфраструктуры компании «Южно-Кавказская железная дорога», что в 2,5 раза больше числа происшествий, зафиксированных за аналогичный период 2020 года.
В том числе установлены случаи краж, попыток кражи, порчи имущества и инфраструктуры ЮКЖД, а также случаи повреждения подвижного состава, что напрямую угрожает безопасности движения.
Преимущественно установлены случаи краж силовых кабелей и кабелей связи и иные случаи незаконного воздействия. По всем установленным случаям компания активно сотрудничает с правоохранительным органами республики и представителями органов местного самоуправления с целью выявления злоумышленников и профилактики подобных инцидентов в будущем.
За весь 2020 год был зафиксирован 31 аналогичный случай.
Компания надеется на ответственное отношение общества к инфраструктуре железной дороги, что позволит обеспечить должный уровень безопасности движения поездов, а также сохранность имущества компании и граждан.