Moderna-ն COVID պատվաստանյութը կփորձարկի երեխաների վրա
Ամերիկյան Moderna դեղագործական ընկերությունը փորձարկելու է կորոնավիրուսի պատվաստանյութը վեց ամսեկանից մինչև 12 տարեկան ամերիկացի և կանադացի երեխաների վրա: Այս մասին ասվում է ընկերության կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ թեստավորմանը կմասնակցի 6750 առողջ երեխա: Նրանք դեղամիջոցի երկրորդ չափաբաժինը ստանալուց հետո մեկ տարի շարունակ կհսկվեն:
«Մանկաբուժության այս ուսումնասիրությունը կօգնի մեզ գնահատել այս կարևոր տարիքային խմբում COVID-19 մեր թեկնածու պատվաստանյութի հնարավոր անվտանգությունն ու իմունոգենությունը», - հայտարարել է գործադիր տնօրեն Ստեֆան Բանսելը:

Moderna протестирует COVID-вакцину на детях
Американская фармацевтическая компания Moderna испытает вакцину от коронавируса на американских и канадских детях в возрасте от шести месяцев до 12 лет. Об этом говорится в пресс-релизе, опубликованном на сайте компании.
Отмечается, что в тестировании примут участие 6750 здоровых детей. Наблюдение за ними будет вестись на протяжении года после получения второй дозы препарата.
«Это педиатрическое исследование поможет нам оценить потенциальную безопасность и иммуногенность нашей вакцины-кандидата против COVID-19 в этой важной возрастной группе населения», - заявил исполнительный директор компании Стефан Бансел.
По его словам, это важный шаг к распространению вакцинации за пределы группы взрослых, которым больше угрожают острые случаи.