Բայդենը միգրանտներին հորդորել է ապօրինի մուտք չգործել ԱՄՆ
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը կոչ է անում միգրանտներին չփորձել ապօրինի մուտք գործել ԱՄՆ, այդ թվում՝ Մեքսիկայից: Այս մասին ամերիկացի առաջնորդը հայտարարել է ABC հեռուստաալիքի լրագրողներին տված հարցազրույցում, որը մասամբ հրապարակվել է երեքշաբթի:
Բայդենին խնդրել են մեկնաբանել Մեքսիկայի հետ սահմանին ԱՄՆ իշխանությունների կողմից զգալիորեն աճող միգրանտների ձերբակալման մասին հաղորդագրությունները:
Սպիտակ տան ղեկավարը նշել է, որ անօրինական ներգաղթյալների թվի աճ, մասնավորապես, նկատվել է 2019-ին և 2020-ին:
Բայդենը համաձայն չէր այն պնդումների հետ, որ այն, ինչ տեղի է ունենում, անօրինական ներգաղթյալների նկատմամբ իր ենթադրաբար չափազանց մեղմ մոտեցման հետևանքն է: «Ես հստակ կարող եմ ասել՝ մի եկեք », - հավելել է նա: ԱՄՆ նախագահը կոչ է արել միգրանտներին, որոնք մտադիր են ապօրինի մուտք գործել ԱՄՆ, «չլքել իրենց քաղաքները»:

Байден призвал мигрантов не пытаться незаконно проникнуть в США
Американский президент Джо Байден призывает мигрантов не пытаться незаконно проникнуть в США, в том числе из Мексики. Об этом американский лидер заявил в интервью журналистам телеканала ABC, которое было частично опубликовано во вторник.
Байдена попросили прокомментировать сообщения о стремительном росте числа мигрантов, задерживаемых властями США на границе с Мексикой. Глава Белого дома отметил, что рост числа нелегальных иммигрантов, в частности, наблюдался в 2019 и 2020 году.
Байден не согласился с утверждениями о том, что происходящее является следствием его якобы слишком мягкого подхода к нелегальным иммигрантам. «Я могу ясно сказать - не приезжайте», - добавил он. Президент США также призвал мигрантов, которые намерены незаконно проникнуть в США, «не покидать свои города».