«Սուխոյ» և «ՄիԳ» ընկերությունները կդադարեն գոյություն ունենալ
Ռոստեխ կորպորացիայի ղեկավարությունը որոշում է կայացրել դադարեցնել «Սուխոյ» և «ՄիԳ» ընկերությունների՝ որպես առանձին իրավաբանական անձանց գոյությունը: Այս որոշումը խորհրդակցության արդյունքների հիման վրա, որին մասնակցում էին Ռոստեխի և Միացյալ ավիաշինական կորպորացիայի ղեկավարությունը: Այս մասին գրում է РБК-ն՝ հղում անելով ավիացիայի արդյունաբերության աղբյուրին և Ռոստեխի մամուլի ծառայության հաստատմանը:
Հաղորդվում է, որ այս ընկերությունները կդադարեն գոյություն ունենալ որպես առանձին իրավաբանական անձինք արդեն այս տարի:
Ձեռնարկությունները մտադիր են դրանք միավորել Կորպորատիվ ինքնաթիռաշինական կենտրոնում, որը տեղակայված կլինի Մոսկվայում: «Տուպոլևը», «Իլյուշինը» և «Իրկուտը» ընկերությունները ենթակա կլինեն այս կենտրոնին:
Հրապարակման համաձայն, Ռոստեխը պատրաստվում է ստեղծել նաև ՄԱԿ-ի ինժեներական և նախագծման միասնական կենտրոն, որը միավորելու է ավիացիոն նախագծման բոլոր բյուրոները:
Ըստ հաղորդագրության՝ Ռոստեխի ղեկավար Սերգեյ Չեմեզովը նախատեսում է դառնալ կորպորացիայի տնօրենների խորհրդի ղեկավար`ընթացիկ վերափոխումները վերահսկելու համար:

Компании «Сухой» и «МиГ» перестанут существовать
Руководство корпорации Ростех решило прекратить существование компаний «Сухой» и МиГ как отдельных юридических лиц. Такое решение было принято по итогам совещания, в котором поучаствовало руководство Ростеха и Объединенной авиастроительной корпорации (ОАК). Об этом пишет РБК, ссылаясь на источник в авиапромышленности и подтверждение пресс-службы Ростеха.
Как сообщается, данные компании перестанут существовать в качестве отдельных юрлиц уже в текущем году.
Предприятия намерены объединить в Корпоративный центр самолетостроения, который будет расположен в Москве. Этому центру в подчинение перейдут такие компании, как «Туполев», «Ильюшин» и «Иркут».
По информации издания, Ростех также собирается создать Единый инженерно-конструкторский центр ОАК, которое объединит в себе все авиационно-конструкторские бюро. Уточняется, что он будет базироваться в районе традиционного центра самолетостроения на Ходынском поле в Москве.
Согласно сообщению , глава Ростеха Сергей Чемезов планирует встать во главе совета директоров ОАК для контроля проводимых преобразований.