Նիդեռլանդներում ընտրությունների նախնական արդյունքները վկայում են վարչապետի կուսակցության հաղթանակի մասին
18/03/2021 13:10
Հաշվարկվել են Նիդեռլանդների խորհրդարանի ընտրությունների ձայների մոտ կեսը, և նախնական արդյունքները հաստատում են վարչապետի պաշտոնակատար Մարկ Ռյուտեի գլխավորած Ազատության և դեմոկրատիայի ժողովրդական կուսակցության հաղթանակը: Այս մասին հինգշաբթի հայտարարել է Նիդեռլանդների հեռուստառադիոհեռարձակող կորպորացիան:
Հեռուստաալիքի տվյալով՝ արդյունքները արդեն ամփոփվել են 356 համայնքապետարաններից 266-ում:
Երկրորդ տեղը զբաղեցնում է «Դեմոկրատներ-66» կուսակցությունը, որը կարող է 26 պատգամավորական մանդատի հույս ունենալ: Ընտրություններին մասնակցության ցուցանիշը գերազանցել է 80%-ը:
Ձայների հաշվարկը պետք է ավարտվի հինգշաբթի՝ օրվա ընթացքում, իսկ պաշտոնական արդյունքները Նիդեռլանդների Ընտրական խորհուրդը կհրապարակի մարտի 26-ին:

Предварительные результаты выборов в Нидерландах свидетельствуют о победе партии премьера
Около половины голосов подсчитаны на выборах в парламент Нидерландов, и предварительные результаты подтверждают победу Народной партии за свободу и демократию (НПСД), возглавляемую исполняющим обязанности премьер-министра Марком Рютте. Об этом сообщила в четверг Нидерландская телерадиовещательная корпорация.
По данным телеканала, итоги уже подвели 266 из 356 муниципалитетов.
Второе место достанется «Демократам-66» (Д66), которые могут рассчитывать на 26 депутатских мандатов. Погрешность результатов составляет плюс-минус два места. Явка на выборах превысила 80%.
Завершиться подсчет голосов должен в течение четверга, а официальные результаты будут оглашены Избирательным советом Нидерландов 26 марта.