Ատոմային նոր էներգաբլոկի կառուցումն օրակարգում է. Տիգրան Մելքոնյան (Տեսանյութ)
ՀՀ-ն նախատեսում են դարձնել էներգետիկ հանգույց: Այդ մասին ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության էներգետիկայի վարչության պետ Տիգրան Մելքոնյանը:
Նա ընդգծեց, որ կառավարության կողմից ընդունված էներգետիկայի բնագավառի մինչև 2040թ. զարգացման ռազմավարության ծրագրի արդյունքում ակնկալում են ունենալ ինքնաբավ արտահանմանն ուղղված գերժամանակակից տեխնոլոգիական հագեցվածությամբ, արդի ենթակառուցվածքներով էներգետիկ համակարգ:
«Ռազմավարությամբ ամրագրված է՝ կառավարությունը հավատարիմ է, որ էլեկտրաէներգետիկական արտադրող կառուցվածքում մնայուն տեղ ունենա ատոմային էներգետիկան՝ հաշվի առնելով կարևորությունը էներգետիկ անվտանգության ապահովման համատեքստում: Մեր օրակարգում է ատոմային նոր էներգաբլոկի կառուցումը: Ներկայում ուսումնասիրություններ ենք անում, և երբ որոշում կայացվի, թե ինչ հզորությամբ, ինչ տեխնոլոգիայով ենք նոր ատոմակայան կառուցում, մինչև 2036թ ավարտը կմշակվի ծրագիր», - ասաց էներգետիկայի վարչության պետը:

Armenia will become energy hub, head of energy department of territorial administration and infrastructures ministry Tigran Melkonyan stated today.
He stressed that with the government-adopted energy development strategy by 2040 it is expected to have technologically newly equipped energy system with modern infrastructures for export.
“The strategy says that the government is committed to leaving place for nuclear energy taking into account the significance in ensuring energy security. Construction of new nuclear power unit is on our agenda,” he said, adding that studies are currently being carried out to decide the power, the technologies with which the new unit will be built. He said the program will be worked out by 2036.