Դանիայի ԱԳՆ-ն «վերանվանել է» Բելառուսը
Դանիայի Արտաքին գործերի նախարարությունը մտադիր է օգտագործել Բելառուս (Belarus), այլ ոչ թե Բելառուսիա (Hviderusland) տերմինը, քանի որ դա բելառուսական քաղաքացիական հասարակության խնդրանքն է, հայտնել է Թագավորության արտաքին գործերի նախարարությունն իր թվիթերյան էջում:
«Դանիայի արտաքին գործերի նախարարությունն այսուհետ կօգտագործի Բելառուս (Belarus) տերմինը Բելառուսիայի փոխարեն (Hviderusland): Ժամանակն է օգտագործել այս անվանումը, քանի որ դա հենց Բելառուսի քաղաքացիական հասարակության խնդրանքն է», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
«Belarus» տերմինը Բելառուս անվան տառադարձություն է, իսկ «Hviderusland» տերմինը Բելառուսիա անվան բառացի թարգմանությունն է, որում երկրորդ մասը Ռուսաստան բառն է:

МИД Дании «переименовал» Белоруссию
Министерство иностранных дел Дании намерено использовать термин Беларусь (Belarus), а не Белоруссия (Hviderusland), поскольку таков запрос белорусского гражданского общества, сообщил МИД королевства на своей странице в Twitter.
«Министерство иностранных дел Дании впредь будет использовать термин Беларусь (Belarus) вместо Белоруссия (Hviderusland). Пора использовать это название, поскольку именно таков запрос от белорусского гражданского общества», - говорится в сообщении.
Термин Belarus – транслитерация названия Беларусь, в то время как термин Hviderusland является дословным переводом названия Белоруссия, в котором вторая часть – слово Россия.