«Ժողովուրդ». ՀՔԾ-ն լուծարում են, որ ի՞նչ ստեղծեն դրա փոխարեն
«ՀՀ իշխանություններն այդպես էլ չեն կողմնորոշվում՝ ինչպես ձևափոխել ուժային կառույցները, դատական համակարգը, որ կարողանան ցանկության դեպքում յուրաքանչյուրին իրավաբանորեն պատժել: ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը ԱԺ պետաիրավական հարցերով հանձնաժողովում նիստի ժամանակ հայտարարել է, որ Հատուկ քննչական ծառայությունը լուծարվելու է և դրա փոխարեն, ըստ էության, լինելու է Հակակոռուպցիոն կոմիտե:
Այս մասին նախագիծն արդեն ընդունվել է առաջին ընթերցմամբ: Ըստ օրենքի՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն քննչական մարմին է, որը կազմակերպում և իրականացնում է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով իր ենթակայությանը վերապահված ենթադրյալ կոռուպցիոն հանցագործություններով մինչդատական քրեական վարույթը:
Օրենքով սահմանված կարգով՝ կոմիտեն կարող է իրականացնել նաև օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն: Այստեղ ուշագրավն այն է, որ երբ իշխանությունները սկսեցին խոսել նոր կենտրոնի ստեղծման մասին, «Ժողովուրդ» օրաթերթը 2019 թվականի հունիսի 8-ին գրել էր, որ ՀՔԾ-ն լուծարվելու է, սակայն 2020 թվականի փետրվարի 13-ին ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Սրբուհի Գալյանն ասել էր, թե Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ստեղծմամբ չի նախատեսվում լուծարել ՀՔԾ-ն։
Ավելին, հենց «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում նույն Ռուստամ Բադասյանը հայտարարել էր, թե ՀՔԾ-ն չի լուծարվելու: ԵՎ, ահա, այժմ՝ մեկ տարի անց, Բադասյանն ասում է, թե իրավապահ մարմինների և, մասնավորապես, ՀՔԾ ներկայացուցիչների հետ քննարկման արդյունքում որոշվել է լուծարել ՀՔԾ-ն՝ ուժը կորցրած ճանաչելով «ՀՔԾ-ի մասին» օրենքը»։

«Жоховурд»: Почему решено расформировать Специальную следственную службу
Власти Армении так и не могут определиться, как реформировать силовые структуры, судебную систему, чтобы при желании привлечь каждого к юридической ответственности, пишет газета «Жоховурд».
Министр юстиции Рустам Бадасян заявил на заседании постоянной парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам, что Специальная следственная служба будет расформирована и, по сути, вместо этой структуры будет создан Антикоррупционный комитет.
Законопроект об этом уже принят в первом чтении. Согласно законопроекту, Антикоррупционный комитет – следственный орган, который организует и осуществляет предоставленную ему Уголовно-процессуальным кодексом функцию досудебного уголовного производства по предполагаемым коррупционным преступлениям. Согласно установленному законом порядку, комитет может осуществлять также оперативно-розыскную деятельность.
Примечательно, что когда власти начали говорить о создании нового центра, газета «Жоховурд» 8 июня 2019 года написала, что Специальная следственная служба будет расформирована, однако 13 февраля 2020 года заместитель министра юстиции Србуи Галян заявила, что создание Антикоррупционного комитета не предусматривает расформирования Специальной следственной службы. Более того, сам министр юстиции Рустам Бадасян в беседе с изданием заявил, что Специальная следственная служба не будет ликвидирована.
И вот сейчас, спустя год, Бадасян заявляет, что в результате обсуждения с представителями правоохранительных органов, и в частности Специальной следственной службы, решено упразднить ССС, признав недействительным закон «О Специальной следственной службе».